„Dla Ciebie Polsko” – projekcja filmu

Muzeum Pana Tadeusza zaprasza na projekcję dramatu wojennego pt. „​Dla Ciebie Polsko”, opowiadającego o wydarzeniach wiosny 1919 roku. Na tle toczącej się wojny polsko-rosyjskiej przedstawione są losy zakochanych Hanki i Franka. Pokaz odbędzie się w ramach cyklu „​W starym kinie – Filmy Niepodległej”.

  • wstęp: 10 złotych, liczba miejsca ograniczona, bilety dostępne w kasach muzeum oraz online

Niemy dramat wojenny opowiada o wydarzeniach wiosny 1919 roku. Na tle toczącej się wojny polsko-rosyjskiej przedstawione są losy Franka i Hanki. Franek zostaje powołany do wojska, w tym czasie Hanka próbując być blisko niego pomaga w szpitalu polowym, a następnie przebierając się za mężczyznę i w mundur dostaje się do wyzwolonego od bolszewików Wilna. Oboje spotykają się w końcu przy Ostrej Bramie. Film kończy się dokumentalną relacją z uroczystości włączenia Wilna do Polski. Zdjęcia robiono jeszcze w czasie trwania wojny, a w kinach wyświetlano go od czerwca 1920 roku. Ocalała połowa materiału filmowego, który w rekonstrukcji cyfrowej uzupełniono o dodatkowe plansze wyjaśniające luki fabularne. Fabuła jest spójna i film na pierwszy rzut oka wydaje się nie mieć poważniejszych braków jeśli chodzi o kluczowe sceny.

Projekcja poprzedzona będzie krótką prelekcją, którą poprowadzi Joanna Flisek.

O Filmie:

  • Dla Ciebie Polsko
  • Scenariusz: Marian Józefowicz
  • Reżyseria: Antoni Bednarczyk
  • W rolach głównych: Jadwiga Doliwa i Henryk Rydzewski
  • Premiera: 25.06.1920

O cyklu „W starym kinie – Filmy Niepodległej”:

Rodząca się w II Rzeczypospolitej kinematografia chętnie sięgała po tematy dotyczące historii najnowszej Polski: okresu zaborów, I wojny światowej i momentu odzyskanie niepodległości. Początkowo w filmach dominowały wątki patriotyczne i propagandowe, w późniejszych latach coraz częściej pojawiały się elementy melodramatyczne i komediowe. W filmach występowały największe ówczesne gwiazdy: Jadwiga Smosarska, Mieczysława Ćwiklińska, Helena Grossówna, Tola Mankiewiczówna, Eugeniusz Bodo, Adolf Dymsza, Aleksander Żabczyński i Kazimierz Junosza-Stępowski. Prezentowane filmy zostały ułożone według chronologii przedstawianej w nich tematyki. Projekcje poprzedzone będą krótkim wprowadzeniem.

Program projekcji w ramach cyklu dostępny jest na stronie organizatora.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022.

QR Code