„Lody tylko owocowe” – powojenna gastronomia wrocławska

Muzeum Pana Tadeusza zaprasza na spotkanie z cyklu „Misja: Polska. Misja: Wrocław – spotkania o powojennych dziejach miasta” z prof. dr. hab. Romualdem Łuczyńskim z Wyższej Szkoły Bankowej we Wrocławiu, autorem książek i artykułów o tematyce dolnośląskiej w tym książki „W dni bezciastkowe lody tylko owocowe. Gastronomia wrocławska w latach 1945–1956”.

Po wojnie Wrocław odradzał się jako miasto, a jedną z pierwszych potrzeb była sprawa wyżywienia zarówno robotników odbudowujących zniszczone budynki, jak i pracowników zatrudnionych w nowo otwieranych zakładach pracy. Powrót do normalnego funkcjonowania oznaczał otwieranie restauracji, barów, kawiarni, lokali modnych i na wysokim poziomie, jak i tych, które szybko zyskały sobie miano „spelunek”. Wypełniona statystyką i czerpiąca ze źródeł ówczesnej prasy publikacja prof. Łuczyńskiego pozwala spojrzeć z wielu stron na wrocławską gastronomię. Opisane są zarówno lokale, jak i ich klienci, nie zabrakło wątku przestępczego, a także problemów z obsługą i wyposażeniem lokali. Na czym polegało współzawodnictwo pracy w gastronomii i kiedy pojawił się pierwszy powojenny foodtruck zwany wówczas barobusem? O tym można dowiedzieć się z ostatniego rozdziału książki zbierającego tego typu ciekawostki.

Na spotkanie z cyklu „Misja: Polska. Misja: Wrocław” zapraszamy do Muzeum Pana Tadeusza w czwartek 21 marca 2019 o godzinie 17.00. Rozmowę z Romualdem Łuczyńskim poprowadzi Marcin Szyjka.

O autorze:

Romuald M. Łuczyński dr hab. profesor zajmujący się dziejami Dolnego Śląska. Dyrektor Instytutu Turystyki i Rekreacji w Wyższej Szkole Bankowej we Wrocławiu, redaktor naczelny ogólnopolskiego czasopisma „Sudety. Przyroda. Kultura. Historia”. Członek Polsko-Czeskiego Towarzystwa Naukowego. Autor licznych artykułów naukowych i popularnonaukowych na temat Dolnego Śląska np. „Zamki, dwory i pałace w Sudetach, Losy rezydencji dolnośląskich w latach 1945–1991, Uzdrowiska Sudeckie w latach 1945–1950 i 1951–1966”. Organizator kilkudziesięciu wystaw dawnej książki, grafiki i ekslibrisów z własnych zbiorów. W 2018 roku wydał książkę „W dni bezciastkowe lody tylko owocowe. Gastronomia wrocławska w latach 1945–1956”.

Prowadzący:

Marcin Szyjka – historyk, absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego, pracował w Muzeum w Dzierżoniowie, redaktor „Rocznika Dzierżoniowskiego” w latach 2013–2015. Aktualnie pracownik Gabinetów Świadków Historii w Muzeum Pana Tadeusza, zajmujący się zbiorami Tadeusza Różewicza.

„Misja: Polska. Misja: Wrocław – spotkania o powojennych dziejach miasta”

Cykl wykładów i spotkań, w ramach których poruszamy tematykę powojennych dziejów Wrocławia i Dolnego Śląska – regionu jak w soczewce skupiającego dramatyczne wydarzenia czasów współczesnych. Okres od 1945 roku to czas przemiany miasta z niemieckiego Breslau w polski Wrocław, niemieckiego Niederschlesien w polski Dolny Śląsk. To czas niemal całkowitej wymiany ludności, odbudowy z ruin, powstania nowej administracji, tworzenia zrębów życia naukowego i kulturalnego, ale też walki z panującym ustrojem. W czasie naszych spotkań rozmawiamy o dziejach miasta i regionu, a także o poszukiwaniach tożsamości przez mieszkańców, którym przyszło żyć w zupełnie obcym zakątku Europy.

Data

Mar 21 2019

Czas

17:00

Lokalizacja

Muzeum Pana Tadeusza
Rynek 6, 50-106 Wrocław
Muzeum Pana Tadeusza

Organizator

Muzeum Pana Tadeusza
Telefon
info@ossolineum.pl
Email
tel. 71 75 50 640
Strona WWW
https://muzeumpanatadeusza.ossolineum.pl/pl/
QR Code