Nie odzywaj się niepytana – Przegląd Adaptacji Filmowych

Nie odzywaj się niepytana – Przegląd Adaptacji Filmowych
w ramach 15. Międzynarodowego Festiwalu Opowiadania

 • kuratorka: Adriana Prodeus
 • wstęp bezpłatny, liczba miejsc ograniczona, wejściówki na filmy do odbioru w kasach Muzeum Pana Tadeusza
 • Kino Popiół i Diament | Muzeum Pana Tadeusza | Rynek 6, Wrocław

4–6 października 2019

 • 4 października 2019 (piątek), godz. 16.00
  „Moja wspaniała kariera”
  Australia, 1979, reż. Gillian Armstrong, 100 min., na podstawie powieści Milesa Franklina

  Początek XX wieku w australijskim buszu, w rolach głównych Judy Davis, Sam Neill. Sybylla Melvyn, dziewczyna niepospolita i odrzucająca konwenanse, pragnie zostać pisarką. Przyjaciele odradzają, rodzina protestuje. Ona jednak nie tylko dąży do upragnionego celu, ale w dodatku odrzuca propozycję małżeństwa z bogatym Harrym Beechamem. Buntownicza postawa Sybylli przysparza jej wielu kłopotów.

 • 5 października 2019 (sobota), godz. 16.00
  „Orlando
  Wielka Brytania, 1992, reż. Sally Potter, 93 min., na podstawie książki Virginii Woolf

  Szalona, piękna inscenizacja z Tildą Swinton w roli głównej. Mit wiecznej młodości opowiedziany z goryczą i ironią, satyra społeczna od XVI do XX wieku. Rok 1600. Orlando, młodzieniec z arystokratycznego rodu, zostaje obłożony przez oczarowaną jego urodą królową Elżbietę I klątwą bycia młodym na wieki. Dwieście lat później zostaje kobietą, której losy śledzimy aż po czasy współczesne.

 • 6 października 2019 (niedziela), godz. 16.00
  „Morvern Callar”
  Wielka Brytania, 2002, reż. Lynne Ramsey, 97 min., na podstawie debiutanckiej powieści Alana Warnera, która zdobyła Somerset Maugham Award

  Morvern Callar (Samantha Morton) mieszka w małym portowym miasteczku w Szkocji. W Boże Narodzenie budzi się i odkrywa, że jej chłopak popełnił samobójstwo, zostawiając list i rękopis niepublikowanej jeszcze powieści, dedykowanej Morvern, która postanawia, że wyśle ją do wydawcy jako własną. Za pieniądze przeznaczone na pogrzeb wyjeżdża zaś do Hiszpanii z przyjaciółką Lanną (Kathleen McDermott).

 • 6października 2019 (niedziela), godz. 18.00
  „Wniebowstąpienie”
  ZSSR, 1977, reż. Łarisa Szepitko, 111 min., na podstawie książki „Sotnikow” białoruskiego pisarza Wasyla Bykau

  Czarno-biały film wojenny legendarnej reżyserki rosyjskiej, która zginęła niedługo po ukończeniu realizacji. Powalający, radykalny obraz, zdobywca Złotego Niedźwiedzia na Festiwalu Filmowym w Berlinie. Uważany wówczas za najlepszy radziecki film dziesięciolecia. Rozgrywa się w roku 1942, zimą, na Białorusi, w najciemniejszym okresie drugiej wojny. Opowiada o dwóch radzieckich partyzantach, Rybaku i Sotnikowie, wysłanych na poszukiwanie żywności i odciętych od swojego oddziału. Historia zdrady, bohaterstwa i ostatecznej przemiany.

Program festiwalowych wydarzeń jest dostępny na stronie organizatora.

_______________________

 • Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury
 • Współfinansowano ze środków Gminy Wrocław (wroclaw.pl)

 

Harmonogram

4 października 2019 (piątek), godz. 16.00 -
Moja wspaniała kariera
Australia, 1979, reż. Gillian Armstrong, 100 min., na podstawie powieści Milesa Franklina Początek XX wieku w australijskim buszu, w rolach głównych Judy Davis, Sam Neill. Sybylla Melvyn, dziewczyna niepospolita i odrzucająca konwenanse, pragnie zostać pisarką. Przyjaciele odradzają, rodzina protestuje. Ona jednak nie tylko dąży do upragnionego celu, ale w dodatku odrzuca propozycję małżeństwa z bogatym Harrym Beechamem. Buntownicza postawa Sybylli przysparza jej wielu kłopotów.
5 października 2019 (sobota), godz. 16.00 -
Orlando
Wielka Brytania, 1992, reż. Sally Potter, 93 min., na podstawie książki Virginii Woolf Szalona, piękna inscenizacja z Tildą Swinton w roli głównej. Mit wiecznej młodości opowiedziany z goryczą i ironią, satyra społeczna od XVI do XX wieku. Rok 1600. Orlando, młodzieniec z arystokratycznego rodu, zostaje obłożony przez oczarowaną jego urodą królową Elżbietę I klątwą bycia młodym na wieki. Dwieście lat później zostaje kobietą, której losy śledzimy aż po czasy współczesne.
6 października 2019 (niedziela), godz. 16.00 -
Morvern Callar
Wielka Brytania, 2002, reż. Lynne Ramsey, 97 min., na podstawie debiutanckiej powieści Alana Warnera, która zdobyła Somerset Maugham Award Morvern Callar (Samantha Morton) mieszka w małym portowym miasteczku w Szkocji. W Boże Narodzenie budzi się i odkrywa, że jej chłopak popełnił samobójstwo, zostawiając list i rękopis niepublikowanej jeszcze powieści, dedykowanej Morvern, która postanawia, że wyśle ją do wydawcy jako własną. Za pieniądze przeznaczone na pogrzeb wyjeżdża zaś do Hiszpanii z przyjaciółką Lanną (Kathleen McDermott).
6 października 2019 (niedziela), godz. 18.00 -
Wniebowstąpienie
ZSSR, 1977, reż. Łarisa Szepitko, 111 min., na podstawie książki „Sotnikow” białoruskiego pisarza Wasyla Bykau Czarno-biały film wojenny legendarnej reżyserki rosyjskiej, która zginęła niedługo po ukończeniu realizacji. Powalający, radykalny obraz, zdobywca Złotego Niedźwiedzia na Festiwalu Filmowym w Berlinie. Uważany wówczas za najlepszy radziecki film dziesięciolecia. Rozgrywa się w roku 1942, zimą, na Białorusi, w najciemniejszym okresie drugiej wojny. Opowiada o dwóch radzieckich partyzantach, Rybaku i Sotnikowie, wysłanych na poszukiwanie żywności i odciętych od swojego oddziału. Historia zdrady, bohaterstwa i ostatecznej przemiany.

Data

Paź 04 2019 - Paź 06 2019

Czas

16:00

Lokalizacja

Muzeum Pana Tadeusza
Rynek 6, 50-106 Wrocław
QR Code