Niepodległość i Marszałek – dzieje mitu – oprowadzanie kuratorskie po wystawie „Prawem naszym – zmartwychwstanie”

Muzeum Pana Tadeusza zaprasza na oprowadzanie kuratorskie po wystawie czasowej „Prawem naszym – zmartwychwstanie”, podczas Mariusz Urbanek przybliży legendę marszałka Józefa Piłsudskiego.

  •  wstęp: 1 zł (w cenie biletu na wystawę stałą)

Legenda marszałka Józefa Piłsudskiego, którego nazwisko stało się symbolem odzyskania przez Polskę w 1918 roku niepodległości, była w II Rzeczypospolitej podtrzymywana przez propagandę państwową i prawo (Ustawa o ochronie imienia J. Piłsudskiego). Podczas okupacji, a następnie w pozbawionej suwerenności PRL można było o Piłsudskim mówić krytycznie albo wcale. Pamięć o nim pielęgnowano przede wszystkim na emigracji. W PRL święto 11 listopada zostało oficjalnie zastąpione świętem 22 lipca, dniem ogłoszenia Manifestu Lipcowego PKWN. Mit Piłsudskiego, bojownika, który z garstką ludzi wystąpił przeciwko zaborcom, żył w przekazie nieoficjalnym, a od połowy lat siedemdziesiątych XX wieku zaczął pojawiać się także w publikacjach ukazujących się poza zasięgiem cenzury. Do jego myśli odwoływała się część organizacji opozycyjnych.

Od sierpnia 1980 r. do wprowadzenia stanu wojennego świętowano rocznice Niepodległości oficjalnie, a w latach 1982–1989 Piłsudski znów stał się symbolem wolnej Polski obecnym na publikowanych w drugim obiegu drukach, ulotkach i znaczkach pocztowych. Po roku 1989 niepodległościowa symbolika wróciła do obiegu oficjalnego (m.in. na banknoty i monety) i weszła także do popkultury: filmu i memosfery. Józef Piłsudski stał się wzorem męża stanu, stawianym za przykład współczesnym politykom.

Prowadzenie:
Mariusz Urbanek – kierownik Gabinetów Świadków Historii Zakładu Narodowego im. Ossolińskich, jeden z kuratorów wystawy stałej „Misja: Polska” oraz wystawy czasowej „Prawem naszym – zmartwychwstanie” w Muzeum Pana Tadeusza. Autor biografii m.in. Leopolda Tyrmanda, Bolesława Wieniawy-Długoszowskiego, Stefana Kisielewskiego, Jerzego Waldorffa, Władysława Broniewskiego, Jana Brzechwy, Juliana Tuwima i Kornela Makuszyńskiego.

Data

Mar 09 2019

Czas

16:00

Lokalizacja

Muzeum Pana Tadeusza
Rynek 6, 50-106 Wrocław
Muzeum Pana Tadeusza

Organizator

Muzeum Pana Tadeusza
Telefon
info@ossolineum.pl
Email
tel. 71 75 50 640
Strona WWW
https://muzeumpanatadeusza.ossolineum.pl/pl/
QR Code