„Płaszcz Konrada” – czytanie aktorskie Macieja Tomaszewskiego

Muzeum Pana Tadeusza zaprasza na spotkanie, podczas którego aktor Maciej Tomaszewski przeczyta teksty romantyczne i współczesne, wchodzące w dialog z mesjanistycznymi ideami narodu, ofiary, wybrania i oczekiwania.

  • wstęp bezpłatny, liczba miejsc ograniczona, wejściówki do odebrania w kasach muzeum, możliwa rezerwacja mailowa: zapisy@ossolineum.pl, (zarezerwowane wejściówki należy odebrać najpóźniej pół godziny przed wydarzeniem)

Fragmenty tekstów, których wysłuchamy (autorstwa między innymi Adama Mickiewicza, Cypriana Kamila Norwida, Zbigniewa Herberta, Witolda Gombrowicza i Marcina Świetlickiego), pisanych w wieku XIX i XX, z których część w rękopisach lub drukach prezentujemy na wystawie, opowiedzą nam co nieco o historycznych narodowo-mesjanistycznych marzeniach i rozczarowaniach, zarysowując przy okazji obraz Polski współczesnej.

Słowa „Prawem naszym – zmartwychwstanie” pochodzą z poematu „Przedświt” Zygmunta Krasińskiego. Cytat ten został wyryty na medalu upamiętniającym Józefa Piłsudskiego, wydanym w roku 1916 i prezentowanym na wystawie. Obok niego znajduje się obraz olejny pod tytułem „Jutrznia”, namalowany przez Cypriana Kamila Norwida. Dzieje rozbiorów Polski i politycznej walki o odzyskanie wolności można opowiedzieć właśnie poprzez teksty poetyckie i dzieła sztuki. W pamięci zbiorowej trudno czasami odseparować fakty historyczne od opowieści, a bohaterów historycznych od literackich.

Gość:

Maciej Tomaszewski – absolwent PWST w Krakowie Filia we Wrocławiu, od 1985 aktor Wrocławskiego Teatru Współczesnego im. Edmunda Wiercińskiego. W 1987 otrzymał ministerialną Nagrodę Artystyczną Młodych im. Wyspiańskiego. Jest czterokrotnym laureatem wrocławskiej nagrody „Złota Iglica”. Występował także w Teatrze Muzycznym-Operetce Wrocławskiej we Wrocławiu (1998), Teatrze Polskim w Szczecinie (2002–2006), Teatrze Rozmaitości w Warszawie (2003–2004) i warszawskim Teatrze Rampa na Targówku (2004). W 2003 otrzymał nagrodę aktorską za rolę Stuarta w spektaklu Zwycięstwo na II Festiwalu Prapremier w Bydgoszczy. Znany także z ról w filmach i serialach telewizyjnych, m.in. Dzień świra, Sala samobójców, Prawo Agaty, Pierwsza miłość.

Dofinansowano ze środków MKiDN w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017–2022.

Data

Lut 09 2019

Czas

16:00

Lokalizacja

Muzeum Pana Tadeusza
Rynek 6, 50-106 Wrocław
Muzeum Pana Tadeusza

Organizator

Muzeum Pana Tadeusza
Telefon
info@ossolineum.pl
Email
tel. 71 75 50 640
Strona WWW
https://muzeumpanatadeusza.ossolineum.pl/pl/
QR Code