Premiera „Wyboru poezji” Zbigniewa Herberta z serii Biblioteka Narodowa

Wydawnictwo Ossolineum wraz z Muzeum Pana Tadeusza zapraszają na spotkanie poświęcone książce z serii Biblioteka Narodowa pt. Wybór poezji Zbigniewa Herberta.

Dwadzieścia lat po śmierci Zbigniewa Herberta jego poezja jest ciągle szeroko komentowana przez badaczy literatury, wciąż inspiruje twórców. Nazwisko autora Struny światła wymienia się obok nazwisk największych poetów drugiej połowy XX wieku, a jego dzieła są stale tłumaczone, wydawane i czytane w wielu krajach świata. Silna więź z dziedzictwem antyku sprawia, że poezja Herberta ma wymiar uniwersalny, jest powściągliwa formalnie i zdyscyplinowana. Jednak pozorną prostotę i jednoznaczność jego wierszy komplikuje ironia, będąca zarazem figurą artystyczną i postawą wobec bytu.

Wstęp i opracowanie Małgorzaty Mikołajczak ukazują bogactwo twórczości pisarza i są znakomitym przewodnikiem po najważniejszych motywach i tematach tej liryki. Świat poety nie jest, jak mogłoby się wydawać, biało-czarny. Jest w nim miejsce na szarość będącą ulubionym kolorem twórcy. U Herberta nie ma też krystalicznie czystych bohaterów – pisze badaczka. Czytane w tej perspektywie wiersze i prozy poetyckie Herberta odsłonią mniej znane oblicze.

Podczas spotkania, które odbędzie się 3 listopada 2018 o godzinie 17.00, Karol Poręba poprowadzi rozmowę z Jerzym Borowczykiem oraz Małgorzatą Mikołajczyk, autorką wstępu do najnowszej pozycji wydawniczej Biblioteki Narodowej.

wstęp bezpłatny, liczba miejsc ograniczona

Tego samego dnia o godzinie 15.00 zapraszamy na oprowadzanie po wystawie Juliusz Słowacki i Zbigniew Herbert komentują Muzeum Pana Tadeusza, podczas którego interpretacji wierszy poetów dokona aktor, Rafał Kronenberger.

Data

Lis 03 2018

Czas

17:00

Więcej informacji

Czytaj więcej

Lokalizacja

Muzeum Pana Tadeusza
Rynek 6, 50-106 Wrocław
Muzeum Pana Tadeusza

Organizator

Muzeum Pana Tadeusza
Telefon
info@ossolineum.pl
Email
tel. 71 75 50 640
Strona WWW
https://muzeumpanatadeusza.ossolineum.pl/pl/
QR Code