Recital gitarowy z cyklu Salon dźwięków romantycznych

Muzeum Pana Tadeusza zaprasza na recital gitarowy z cyklu Salon dźwięków romantycznych w wykonaniu Agaty Warchockiej.

 • bilety: 30 zł, liczba biletów ograniczona, miejsca nienumerowane
  (bilety dostępne online oraz w kasach muzeum)

Podczas kwietniowego recitalu gitarowego w Muzeum Pana Tadeusza zabrzmi “Hommage à Chopin” polskiego kompozytora Aleksandra Tansmana. Osobą, dla której Tansman napisał ten utwór, był Andrés Segovia, hiszpański wirtuoz gitary. Każda z trzech części “Hommage à Chopin” w wyraźny sposób nawiązuje do twórczości Fryderyka Chopina. Dzieło, ukończone w 1966 roku, jest do dziś często wykonywane przez muzyków na całym świecie. W Salonie romantycznym usłyszymy również pięć miniatur angielskiego kompozytora Williama Waltona. Cykl “Five Bagatelles” został stworzony na zamówienie Juliana Breama, brytyjskiego gitarzysty i lutnisty. Utwór charakteryzują nieoczekiwane połączenia harmoniczne, świadczące o pomysłowości kompozytora, a także skomplikowane rytmy i nastrojowość. Ostatnia kompozycja, która zabrzmi podczas koncertu, to trzyczęściowa “Sonata” Joaquina Turiny, ukończona w 1931 roku. W dziele można usłyszeć inspiracje tradycyjną muzyką hiszpańską i flamenco. Już pierwsze dźwięki zdradzają klimat oraz charakter tego utworu – żywiołowość przeplata się tu z melancholią, przywołującą na myśl ciepłe hiszpańskie popołudnie.

Program:

 • Aleksander Tansman – Hommage à Chopin
  Prelude
  II Nocturne
  III Valse romantique

  William Turner Walton – Five Bagatelles
  Allegro
  II Lento
  III Alla Cubana
  IV (no title)
  Con Slancio
  Joaquin Turina – Sonata op. 61
  Allegro
  Andante
  II Allegro vivo

  [45’]

bilety: 30 zł, liczba biletów ograniczona, miejsca nienumerowane
(bilety dostępne online oraz w kasach muzeum)

O artystkach:

Agata Warchocka

Gitarzystka. Studentka Akademii Muzycznej im. K. Lipińskiego we Wrocławiu. W 2017 roku ukończyła studia licencjackie pod okiem prof. dr hab. Piotra Zaleskiego oraz dr Anny Pietrzak, aktualnie kontynuuje naukę na ostatnim roku studiów magisterskich. Kształciła się także w Hiszpanii, rozwijając swoje zdolności pod okiem wirtuozów gitary. Edukację muzyczną zaczęła od gry na skrzypcach w szkole muzycznej w rodzinnym mieście – Jastrzębiu-Zdroju. W wieku czternastu lat zaczęła się jej przygoda z gitarą, która trwa do dzisiaj. Doskonaliła swoje umiejętności na kursach mistrzowskich oraz koncertowała w wielu miejscach Europy, między innymi w Hiszpanii, Niemczech czy Szwajcarii.

Salon dźwięków romantycznych

Cykl koncertów kameralnych odbywających się w jednej z sal ekspozycyjnych – w Salonie romantycznym, który stanowi przestrzeń zaaranżowaną z myślą o XIX-wiecznym rozkwicie twórczości artystycznej oraz rozwoju życia towarzyskiego. Program cyklu prezentuje różnorodność muzyki epoki romantyzmu, akcentując jednocześnie wpływ estetyki romantycznej na kompozytorów tworzących w czasach późniejszych. Podczas recitali Salon romantyczny stanie się nie tyle koncertową salą, ile miejscem towarzyskiego spotkania przy okazji słuchania świeżych muzycznych interpretacji.

QR Code