Rozmowy polsko-ukraińskie w Muzeum Pana Tadeusza

Rozmowa trzecia. Ziemowit Szczerek i Roman Kabaczij
prowadzenie Tomasz Sikora.

W ramach Festiwalu Twórczej Współpracy WROCloveUKRAINA zapraszamy do Muzeum Pana Tadeusza na rozmowę Ziemowita Szczerka i Romana Kabaczija, którą poprowadzi Tomasz Sikora.

  • wstęp bezpłatny, liczba miejsc ograniczona, wejściówki do odebrania w kasach Muzeum Pana Tadeusza, możliwa rezerwacja mailowa: zapisy@ossolineum.pl

„Wierzcie mi, nic pożądańszego, a nic trudniejszego na ziemi, jak prawdziwa rozmowa” – zainspirowani tymi słowami Adama Mickiewicza organizatorzy festiwalu WROCloveUKRAINA zapraszają na cykl spotkań pt. „Rozmowy polsko-ukraińskie”, który odbywać się będzie w Muzeum Pana Tadeusza. W obliczu pogarszających się stosunków politycznych i dyplomatycznych obu naszych krajów, to co możemy zrobić jako społeczeństwo obywatelskie, a szerzej jako zwykli Polacy i Ukraińcy, to po prostu siąść razem do stołu i zacząć rozmawiać. Rozmawiać pomimo politycznych sporów i podziałów, nie tylko po to, aby zrozumieć tego, z kim rozmawiamy, lecz także by dowiedzieć się więcej o sobie samych.

Spotkanie odbędzie się w języku polskim.

Goście:

Ziemowit Szczerek

Dziennikarz i prozaik, współpracuje z „Polityką”, „Nową Europą Wschodnią” i „Tygodnikiem Powszechnym”, autor książek „Siódemka”, „Przyjdzie Mordor i nas zje, czyli tajna historia Słowian”, „Rzeczpospolita Zwycięska”, „Tatuaż z tryzubem”, „Międzymorze. Podróże przez prawdziwą i wyobrażoną Europę Środkową” oraz współautor zbioru opowiadań „Paczka radomskich”. W 2013 roku został laureatem Paszportu „Polityki”, w 2014 roku był nominowany do Nagrody Literackiej Nike i Nagrody Literackiej Europy Środkowej „Angelus”, a w następnych latach został ich finalistą. Za „Tatuaż z tryzubem” był również nominowany do Nagrody MediaTory, a za „Międzymorze” dodatkowo do Nagrody im. Beaty Pawlak. Książka „Międzymorze” znalazła się również w półfinale wrocławskiej Literackiej Nagrody Europy Środkowej „Angelus”.

Roman Kabaczij

Ukraiński historyk i dziennikarz. Dorastał w rodzinie nauczycieli we wsi Dobropillia na południu Ukrainy. W roku 1995 rozpoczął studia na Wydziale Historycznym na Państwowym Uniwersytecie Pedagogicznym w Chersoniu, które ukończył w roku 2000. Od roku 2001 po 2005 doktorant na Wydziale Humanistycznym UMSC w Lublinie, w ramach studiów Europejskiego Kolegium Polskich i Ukraińskich Uniwersytetów. Pracę doktorską pt. „Przesiedlenia ludności ukraińskiej z Polski na południe Ukrainy w latach 1944-1946” obronił w roku 2006 (w postaci książki praca wyszła w Warszawie pt. „Wygnani na stepy”, 2012). W roku 2005/2006 odbył staż naukowy na Uniwersytecie Preszowskim na Słowacji w ramach programu stypendialnego Funduszu Wyszegradzkiego. Po powrocię na Ukrainę pracował jako redaktor w telewizji „5 kanal” w Kijowie (2006-2007) oraz redaktor działu historii czasopisma „Ukrajińśkyj tyżdeń” (2007-2011). Od roku 2012 i do dziś związany z orgranizacją pozarządową Instytut Przekazu Masowego, mediaekspert.

Prowadzący:

Tomasz Sikora

Muzyk, menadżer kultury, filozof, realizator dźwięku, autor dźwięku do filmów, producent. Muzyk wrocławskiego zespołu Karbido. Od wielu lat czynnie zaangażowany w dialog i polsko-ukraińską wymianę kulturalną. Z zespołem Karbido od 2004 roku bierze udział we współpracy z Jurijem Andruchowyczem, z którym zespół wydał 5 płyt i zagrał kilkadziesiąt koncertów w Ukrainie i Polsce. Współpracował również z zespołem DachaBracha, VJ Grupa Cube i ArtPole. Uczestnik projektu „rozdilovi” z udziałem Serhija Żadana oraz twórców z Ukrainy i Białorusi. Pomysłodawca oraz kurator Festiwalu Twórczej Współpracy WROCloveUKRAINA.

O cyklu:

Cykl „Rozmowy polsko-ukraińskie” w ramach Festiwalu Twórczej Współpracy „WROCloveUKRAINA” organizowany jest przez fundację „Hermetyczny Garaż”. Zainicjowany został jako odpowiedź na pogarszające się stosunki polityczne i dyplomatyczne między Polską i Ukrainą, czyli zjawiska wzmożonego konfliktu o pamięć i głębokich rozbieżności między historycznymi narracjami. W obliczu tego realnego kryzysu możemy – jako społeczeństwo obywatelskie, a szerzej zwykli Polacy i Ukraińcy – powrócić do podstawowej formy ludzkiego porozumiewania się, dialogu. Do rozmów przy udziale publiczności zaproszeni zostaną znani intelektualiści, twórcy oraz ludzie aktywni społecznie, po jednym przedstawicielu z obu krajów. Spotkania będą odbywać się w Muzeum Pana Tadeusza.

Data

Maj 14 2019

Czas

19:00

Lokalizacja

Muzeum Pana Tadeusza
Rynek 6, 50-106 Wrocław
Muzeum Pana Tadeusza

Organizator

Muzeum Pana Tadeusza
Telefon
info@ossolineum.pl
Email
tel. 71 75 50 640
Strona WWW
https://muzeumpanatadeusza.ossolineum.pl/pl/
QR Code