Skarby Ossolineum. Grzech nie zobaczyć

W ramach nowego cyklu w sezonie 2018/2019 Muzeum Pana Tadeusza prezentuje rękopisy znanych utworów polskich pisarzy przechowywane na co dzień w Zakładzie Narodowym im. Ossolińskich. W kolejnej odsłonie pokazane zostaną dwa rękopisy, które wyszły spod pióra Ignacego Krasickiego. Są nimi satyry oraz bajki.

Program:

 • 23–24 lutego 2019 (sobota–niedziela), godz. 10.00–18.00
  Prezentacja wybranych rękopisów Ignacego Krasickiego ze zbiorów Ossolineum
  wstęp wolny
  ​„Książę poetów” postrzegany jest jako twórca, który kunszt swojego literackiego talentu ukazał właśnie w satyrach i bajkach. Posługując się lekką formą, w żartobliwym stylu, poeta krytykował w takich utworach jak „Żona modna”, „Pijaństwo”, „Świat zepsuty” czy „Marnotrawstwo sarmackie” ułomności Polaków ery stanisławowskiej, a w bajkach poprzez alegoryczne postacie zwierząt ukazywał prawdy uniwersalne.
 • 23 lutego 2019 (sobota), godz. 16.00–17.00
  ​„Satyry, komedie i bajki Ignacego Krasickiego”. O ossolińskich rękopisach „księcia poetów polskich” i ich autorze
  prowadzenie: dr Grzegorz Polak
  wstęp bezpłatny, liczba miejsc ograniczona, wejściówki do odebrania w kasach muzeum, możliwa rezerwacja mailowa: zapisy@ossolineum.pl
  Pokazowi rękopisów biskupa warmińskiego będzie towarzyszył wykład dra Grzegorza Polaka z Muzeum Pana Tadeusza. Przybliży on postać poety na tle jego twórczości oraz scharakteryzuje zbiór manuskryptów przechowywany w Ossolineum.
 • 24 lutego 2019 (niedziela), godz. 12.00–13.30
  „Bajki wam niosę… ” – rodzinne warsztaty ilustratorskie dla dzieci w wieku 7–12 lat
  prowadzenie: Aldona Mikucka
  wstęp bezpłatny, liczba miejsc ograniczona, obowiązują zapisy:
  >>>wypełnij formularz zgłoszeniowy
  Podczas warsztatów przeniesiemy się w czasy ostatniego polskiego króla, aby spotkać „księcia poetów” i przysłuchać się rozmowom pawia z orłem, trzech małych wilczków oraz… pióra i kałamarza. Prezentacja unikatowych rękopisów kreślonych ręką Ignacego Krasickiego stanie się dla nas okazją do poznania i pomysłowego zilustrowania bajek napisanych specjalnie dla dzieci ponad dwieście lat temu, a chętnie czytanych do dziś!

Data

Lut 23 2019 - Lut 24 2019

Czas

Cały dzień

Więcej informacji

wstęp wolny

Lokalizacja

Muzeum Pana Tadeusza
Rynek 6, 50-106 Wrocław
QR Code