Słowacki na nowo odkryty. Wokół odnalezionego „Raptularza” Juliusza Słowackiego

Muzeum Pana Tadeusza zaprasza na dyskusję poświęconą odnalezionemu rękopisowi Juliusza Słowackiego. 

  • wstęp bezpłatny, liczba miejsc ograniczona, wejściówki do odebrania w kasach muzeum, możliwa rezerwacja mailowa: zapisy@ossolineum.pl (zarezerwowane wejściówki należy odebrać najpóźniej pół godziny przed spotkaniem)
  • dyskusja z udziałem: dr hab. prof. UWr. Ewy Grzędy, dr. hab. prof. UJ Henryka Głębockiego, dr. hab. prof. UAM Bartosza Korzeniewskiego

Uważany za zaginiony w czasie II wojny światowej rękopis „Dziennika podróży na Wschód (1836–1837)” Juliusza Słowackiego został odnaleziony w 2009 roku w Bibliotece Państwowej w Moskwie (dawniej Lenina) przez dr hab. Henryka Głębockiego, prof. Uniwersytetu Jagiellońskiego.

W jaki sposób rękopis, uważny za zniszczony, znalazł się w Moskwie, można jedynie domniemywać.

4 września 1939 roku w Krzemieńcu miała zostać oficjalnie otwarta wystawa poświęcona Juliuszowi Słowackiemu, którą publiczności udostępniono w maju tegoż roku. Prawdopodobnie na tę ekspozycję wypożyczono z Biblioteki Krasińskich rękopis „Dziennika z podróży na Wschód”. 17 września Krzemieniec został ogarnięty przez wojska sowieckie, eksponaty z wystawy krzemienieckiej trafiły m.in. do Moskwy. W 2001 roku Biblioteka Państwowa w Moskwie wciągnęła rękopis do katalogu swoich zbiorów.

Uczeni polscy przypuszczali, że obiekt ten, przechowywany w Bibliotece Krasińskich spłonął w 1944 roku. Niespodzianie natknął się na niego w Moskwie, w trakcie swojej kwerendy, historyk z UJ Henryk Głębocki. Od 2009 roku odnaleziony manuskrypt był opracowywany przez zespół naukowców pod kierunkiem prof. dr hab. Marii Kalinowskiej i zostanie wydany drukiem.

W 2009 roku ukazało się drukiem „Album Rysunkowy z Podróży na Wschód (1836–1841)” w opracowaniu naukowym prof. dr hab. Ewy Grzędy, wydanym z rękopisu należącego do Zakładu Narodowego im. Ossolińskich.

Współorganizatorzy:
Ośrodek Badań nad Pamięcią Zbiorową i Studiów Muzealnych
Polskie miejsca pamięci

Data

Cze 12 2019

Czas

17:00

Więcej informacji

Czytaj więcej

Lokalizacja

Muzeum Pana Tadeusza
Rynek 6, 50-106 Wrocław
Muzeum Pana Tadeusza

Organizator

Muzeum Pana Tadeusza
Telefon
info@ossolineum.pl
Email
tel. 71 75 50 640
Strona WWW
https://muzeumpanatadeusza.ossolineum.pl/pl/
QR Code