„Służące do wszystkiego” – spotkanie z cyklu Środy nad książką

„Służące do wszystkiego” to książka ukazująca losy kobiet z najniższego szczebla hierarchii służby domowej początków XX wieku. Autorka książki, Joanna Kuciel-Frydryszak, wchodzi w świat służących, opisuje ich obowiązki, prawa, a także życie codzienne kobiet pracujących w domach „jaśniepaństwa”. Jednocześnie to przejmujący portret Polski sprzed stu lat.

 • gość: Joanna Kuciel-Frydryszak
 • prowadzenie: dr Małgorzata Preisner-Stokłosa
 • wstęp bezpłatny, liczba miejsc ograniczona, wejściówki do odebrania w kasach muzeum

Pierwsza publikacja na polskim rynku wydawniczym dotycząca „służących do wszystkiego” – nieopisanej dotąd grupy zawodowej kobiet w Polsce w pierwszej połowie XX wieku. Książka powstała w oparciu o dokumenty, relacje, wspomnienia wzbogacona o oryginalne zdjęcia pozyskane z archiwów i od spadkobierców

Ukazuje przejmujące losy kobiet z najniższego szczebla hierarchii służby domowej. Tych, których w przedwojennej Polsce było najwięcej. Zatrudniane przez mieszczaństwo wiejskie dziewczęta zaczynały służbę mając często 15 lat. Nie miały prawa do urlopu i wypoczynku, pracowały od świtu do nocy za grosze. Sprzątały, zmywały, froterowały, prały. Gotowały, cerowały, szyły. Współczuły, przytulały, kochały, ratowały. Ocierały łzy i nosy, bandażowały kolana i składały złamane serca. Bez nich zniknąłby niejeden dom, załamało niejedno życie. Joanna Kuciel-Frydryszak zagląda do ich maleńkich pokoików w eleganckich kamienicach, przypatruje się, co robią, gdy mają wychodne, obserwuje je przy kuchennej pracy, współczuje, gdy muszą oddać swoje często nieślubne dzieci. „Służące do wszystkiego” to także opowieść o stosunkach klasowych oraz o potrzebie dominacji lepiej urodzonych nad biedakami. To momentami zabawna, a czasem gorzka lektura. Na pewno zaś ważna.

Projekt Środy nad książką dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

 • 00

  dni

 • 00

  godzin

 • 00

  minut

 • 00

  sekund

Data

Wrz 25 2019

Czas

17:00 - 19:00

Lokalizacja

Muzeum Pana Tadeusza
Rynek 6, 50-106 Wrocław
Muzeum Pana Tadeusza

Organizator

Muzeum Pana Tadeusza
Telefon
info@ossolineum.pl
Email
tel. 71 75 50 640
Strona WWW
https://muzeumpanatadeusza.ossolineum.pl/pl/
QR Code