Trzy czwarte. Rozmowy o literaturze: Pasewicz, Świetlicki i Grin

Bohaterami wrześniowej odsłony autorskiego cyklu Irka Grina, „Trzy czwarte. Rozmowy o literaturze”, będą poeci: Edward Pasewicz i Marcin Świetlicki (Marcin Świetlicki INFO).

Rozmowa, poza poezją rzecz jasna, dotyczyć będzie listy lektur szkolnych, sposobów jej tworzenia i tego, dlaczego tak wielu literatów nie chce się na niej znaleźć.

Czas: czwartek 21 września, godz. 19.00
Miejsce: Klub PROZA (Przejście Garncarskie 2)
Prowadzenie: Irek Grin

O bohaterach spotkania:

Edward Pasewicz – Poeta, pisarz, dramaturg i kompozytor. Laureat VII edycji Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. Jacka Bieriezina. W 2004 roku otrzymał Medal Młodej Sztuki, w 2010 Nagrodę Specjalną Ministra Kultury. Wielokrotnie nominowany do głównych nagród literackich w kraju. Założyciel Sceny _21QCK, na której od 2010 roku prowadzi działania literackie, muzyczne i teatralne. Prezes zarządu Stowarzyszenia Queerowe Centrum Kultury (QCK). Członek redakcji miesięcznika mówionego „Gadający Pies”.
Publikował w pismach literackich: „Rita Baum”, „ProArte”, „Studium”, „Czas Kultury”, „Ha!art”.Wiersze Edwarda Pasewicza tłumaczono m.in. na niemiecki, angielski, słoweński, hiszpański i włoski. Mieszka w Krakowie. Śmierć w darkroomie to jego debiutem powieściowym.

Marcin Świetlicki – poeta, prozaik, dziennikarz i wokalista. Urodzony w 1961 roku w Lublinie, studiował polonistykę na Uniwersytecie Jagiellońskim. Po usunięciu z Uniwersytetu za bojkot zajęć Studium Wojskowego został powołany do Ludowego Wojska Polskiego, w latach 1984-86 w Słupsku odbył służbę zasadniczą.
Jest uważany za jednego z ważniejszych przedstawicieli tzw. Pokolenia brulionu. Debiutował na łamach lubelskiego czasopisma „Akcent”, a jego pierwszy tom – Zimne kraje – ukazał się w 1992 roku nakładem fundacji brulionu. Do 2004 roku pracował jako korektor w „Tygodniku Powszechnym”.
Laureat wielu nagród m.in. nagrody im. Georga Trakla, nagrody Kościelskich, Krakowskiej Książki Miesiąca, Nagrody Literackiej Gdynia (za kryminał Jedenaście). Kilkakrotnie nominowany do nagrody Nike.
Wydał m.in.: „Zimne kraje”, „Trzecią połowę”, „Muzykę środka”, „Dwanascie” czy „Dobrą zmianę”.

Irek Grin – wydawca, menadżer kultury, pisarz. Pomysłodawca festiwali literackich, m.in. Międzynarodowego Festiwalu Kryminału czy Bruno Schulz. Festiwal we Wrocławiu. Od maja 2013 do końca 2016 roku kurator Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016 odpowiedzialny za literaturę. Koordynator obchodów Światowej Stolicy Książki UNESCO – Wrocław 2016-2017. Redaktor naczelny w wydawnictwie EMG.

Data

Wrz 21 2017

Czas

19:00 - 21:00

Więcej informacji

Czytaj więcej

Lokalizacja

PROZA
Przejście Garncarskie 2, 50-107 Wrocław

Organizator

Wrocławski Dom Literatury
Email
wdl@domliteratury.wroc.pl
Strona WWW
http://www.domliteratury.wroc.pl
QR Code