Wschodnia Rzeczpospolita Szlachecka

Muzeum Pana Tadeusza zaprasza na spotkanie z cyklu „Polska, ludzie, czas. Niedzielne oprowadzanie po wystawach stałych”, podczas którego Maja Kwiecińska prześledzi proces kształtowania się polskiej kultury sarmackiej i przybliży źródła inspiracji, szczególnie tych pochodzących ze Wschodu.

  • wstęp: 1 zł (w ramach biletu do muzeum)
  • czas trwania: 45 minut

Kim tak naprawdę był szlachcic–Sarmata? Podczas oprowadzania spojrzymy na Rzeczpospolitą Obojga Narodów jako kraj pomiędzy Wschodem a Zachodem, który dzięki intensywnym kontaktom z sąsiadami wytworzył oryginalną i bogatą kulturę. Wspólnie prześledzimy proces kształtowania się sarmatyzmu i przyjrzymy się źródłom jego inspiracji, szczególnie tym orientalnym. Zajrzymy do wnętrza dworu szlacheckiego, poznamy jego mieszkańców, przedmioty, które służyły im na co dzień, miejsca, które wiele dla nich znaczyły, oraz obyczaje, które budowały polską kulturę szlachecką.

Prowadzenie:

Maja Kwiecińska – historyczka sztuki i architektury, doktorantka w Instytucie Historii Sztuki Uniwersytetu Wrocławskiego. W swoich badaniach zajmuje się miastami Europy Środkowo-Wschodniej i historią kultury w XIX i na początku XX w.

Data

Cze 09 2019

Czas

12:00

Lokalizacja

Muzeum Pana Tadeusza
Rynek 6, 50-106 Wrocław
Muzeum Pana Tadeusza

Organizator

Muzeum Pana Tadeusza
Telefon
info@ossolineum.pl
Email
tel. 71 75 50 640
Strona WWW
https://muzeumpanatadeusza.ossolineum.pl/pl/
QR Code