„Żegluga”. Warsztaty poezji miganej

W ramach II edycji Festiwalu Tradycji Literackich Muzeum Pana Tadeusza zaprasza na warsztaty poezji miganej.

Warsztaty dla osób Głuchych i słyszących, podczas których będą mieli okazję poznać i poćwiczyć techniki poezji w Polskim Języku Migowym oraz migania pantomimicznego (visual vernacular). Nie jest wymagane doświadczenie ani znajomość języka migowego. Uczestnicy zapoznają się z technikami łączącymi pantomimę, inne metody pracy aktorskiej oraz spontaniczną ekspresję twórczą.

Visual vernacular (VV) może być sposobem na to, aby pokazać ludziom piękno Kultury Głuchych. Jest formą ekspresji teatralnej, która łączy elementy takie jak: mimika twarzy, pantomima, gesty, elementy języka migowego, storytelling (opowiadanie historii) i poezję kształtu, ruchu ciała. Za pomocą całego ciała, ruchu dłoni, gestów, mimiki można opowiedzieć historię, która będzie zrozumiała zarówno dla osób słyszących, jak i Głuchych. Visual Vernacular nie tylko pokazuje piękno języka ciała i gestów, który jest integralną częścią świata Głuchych, ale też może stanowić most między tym światem a światem osób słyszących.

Inspiracją do tworzenia własnych wersji będą sen i podróż – tematy, które często pojawiają się w poezji Juliusza Słowackiego i Zbigniewa Herberta, bohaterów drugiej edycji Festiwalu Tradycji Literackich.

Wiersze opracowane podczas warsztatów zostaną zaprezentowane 30 listopada 2018 o godzinie 18.00 podczas finału Festiwalu Tradycji Literackich.

wstęp bezpłatny, obowiązują zapisy: wydarzenia@ossolineum.pl

Program warsztatów:

24 listopada 2018 (sobota) 

godz. 10.00–13.00

  • wykład dla zapisanych osób: na czym polega poezja migana VV
  • demonstracje przykładów na żywo i z filmów

godz. 13.00–13.15

  • przerwa kawowa

godz. 13.15–16.00

  • zamknięte warsztaty poezji miganej. Uczestnicy wybierają zagadnienia związane z poezją Słowackiego i Herberta powiązane z hasłem żeglugai do nich wymyślają własne tematy, a następnie, pod okiem prowadzącego, układają wiersze

25 listopada 2018 (niedziela)

godz. 10.00–16.00 (przerwa 13.00–13.15)

  • zamknięte warsztaty poezji miganej, opracowywanie utworów
    wstęp bezpłatny, obowiązują zapisy: wydarzenia@ossolineum.pl

prowadzący:
Arkadiusz Bazak – Głuchy poeta, aktor, performer, reżyser. Ukończył studia licencjackie na kierunku surdopedagogika i studium aktorskie. Współpracował z wrocławskim Teatrem Formy, występował między innymi w takich spektaklach jak: „Only you”, „Ulica krokodyli”, „Sąsiedzi”, „Metropolis”, „Walka Postu z Karnawałem”, „Fontanna młodości”. Pobierał prywatne lekcje u Józefa Markockiego. W 2006 roku wziął udział w międzynarodowych warsztatach poezji miganej dla Głuchych, a po powrocie do Polski zaczął rozwijać swój warsztat i popularyzować tę dziedzinę sztuki. 17 listopada 2008 roku założył Teatr Artystycznych „Deaf Poland”. W ramach pierwszej edycji Festiwalu Tradycji Literackich w Muzeum Pana Tadeusza przygotował dwa filmy oraz przeprowadził warsztaty z poezji miganej (w ramach których przetłumaczył na polski język migowy pięć wierszy Tadeusza Różewicza).

Festiwal Tradycji Literackich dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Zaproszenie w PJM:

Data

Lis 24 2018

Czas

Cały dzień

Więcej informacji

Czytaj więcej

Lokalizacja

Muzeum Pana Tadeusza
Rynek 6, 50-106 Wrocław
Muzeum Pana Tadeusza

Organizator

Muzeum Pana Tadeusza
Telefon
info@ossolineum.pl
Email
tel. 71 75 50 640
Strona WWW
https://muzeumpanatadeusza.ossolineum.pl/pl/
QR Code