Aktualności

6. Międzynarodowy Festiwal Poezji Silesius (dzień 7)

24.05.2021

Ostatni dzień 6. Międzynarodowego Festiwalu Poezji Silesius otworzyło spotkanie o książkach, które nadchodzą, czyli wybranych publikacjach przygotowywanych w stulecie urodzin Tadeusza Różewicza. Rozmowa toczyła się miedzy dwoma redaktorami – Wojciechem Browarnym i Emilem Pasierskim. Spotkanie prowadziła Anna Marchewka, która pytała o wykorzystanie okoliczności Roku Tadeusza Różewicza w nowych publikacjach – „Braterstwie poezji” oraz „W drodze. Wrocław śladami Tadeusza Różewicza”, a następnie goście opowiadali o tym, co w tych książkach można (będzie) znaleźć.

Drugie wydarzenie rozgrywało się wokół osoby Adama Zagajewskiego – rozmowę z udziałem Ryszarda Krynickiego i Adama Michnika prowadził Andrzej Zawada. Uczestnicy debatowali głównie o twórczości Adama Zagajewskiego, ale również o znajomości z poetą, a także o fenomenie poetyckim Zagajewskiego.

Festiwal wieńczyły dwa spotkania pt. „Arkusz »Odry« na Festiwalu Silesius”. Pierwsze z nich było odpowiedzią na pytanie „czy coś jeszcze kiedyś będzie?” w kontekście poezji i przyszłości. Gośćmi byli Tomasz Bąk, Joanna Orska i Andrzej Sosnowski, a prowadzącymi Paweł Kaczmarski i Marta Koronkiewicz. Uczestnicy rozmawiali o poczuciu momentu historycznego w kontekście utworów poetyckich, o tym, czy istnieje „wieczne teraz” oraz o obecnej w poezji funkcji przewidywania przyszłości.

Drugim ze spotkań – „nowa poezja z Wrocławia i okolic” – było czytanie wierszy w wykonaniu poetek i poetów, którzy są przed wydaniem pierwszej książki lub w trakcie jej przygotowywania. Autorami wierszy byli Czarek Ciszak, Bartek Horeza, Wiktor Ficnerski, Karolina Kapusta, Kamil Kawalec, Adela Kiszek, Maciej Konarski, Martyna Bankiewicz-Piotrowska, Lula Sarnia oraz Jakub Sęczyk. Wydarzeniu towarzyszyła muzycznae widowisko  w wykonaniu „Żółci” – wizualnych improwizacji VJ Neccessary.

Projekt Międzynarodowy Festiwal Poezji Silesius 2020-22 dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.