Aktualności

7. Międzynarodowy Festiwal Poezji Silesius

01.04.2022

10–15 maja 2022
Wrocławski Dom Literatury

Wrocławska Nagroda Poetycka Silesius, czyli ogłoszenie nominacji w kategoriach Debiut i Książka roku oraz nazwiska osoby, która w 2022 otrzyma Silesiusa za całokształt pracy twórczej. Niemcy – gość honorowy, a także poezja ze Słowacji i, oczywiście, Ukrainy. Setna rocznica urodzin Mirona Białoszewskiego. Premiery nowych wydawnictw poetyckich, debaty i przegląd najmłodszej poezji. Turniej jednego wiersza im. Rafała Wojaczka, poezja migana oraz wydarzenie na styku muzyki i poezji, wreszcie akcenty sportowe. W maju na czas siódmej edycji Międzynarodowego Festiwalu Poezji Silesius Wrocław ponownie stanie się poetycką stolicą Polski.


Skończyła się pandemia. Tak przynajmniej twierdzą osoby decyzyjne w naszym pięknym kraju. Dlatego po dwóch bardzo burzliwych organizacyjnie latach (2020 i 2021) zapraszamy do Wrocławia na siódmą już odsłonę Międzynarodowego Festiwalu Poezji Silesius, który znowu dziać się będzie bez obostrzeń pandemicznych. Takie rzeczy. Czyli nie będzie maseczek (no dobra, może będą, ale nie obowiązkowe), nie będzie limitów przy wpuszczaniu osób do Klubu Proza (ok, będą, Proza nie jest w końcu z gumy), wrócą za to akcenty muzyczne (po 2 latach) i sportowe (pierwszy raz od 2016!). Nie jest to jeszcze moment, kiedy ogłosimy pełny program, to dopiero w połowie kwietnia, ale pewne rzeczy zdradzić już możemy.

Sytuacja polityczna sprawia, że nie wyobrażamy sobie, by na Festiwalu zabrakło poezji ukraińskiej. Z Anetą Kamińską i Bohdanem Zadurą będziemy rozmawiać o spolszczaniu poezji naszych sąsiadów, ale też posłuchamy, jak po ukraińsku brzmi twórczość Wisławy Szymborskiej.

Gościem honorowym będą z kolei Niemcy, a dokładnie poezja niemiecka. Reprezentować język Goethego będzie chociażby Durs Grünbein, laureat Międzynarodowej Nagrody Literackiej im. Zbigniewa Herberta czy Nagrody Europejski Poeta Wolności. Z ujawnianiem pozostałych nazwisk jeszcze chwilę poczekamy. Choć nie, zdradźmy jedno – Bertolt Brecht. Z oczywistych powodów ten pisarz osobiście się nie pojawi, ale nowe przekłady jego wierszy zaprezentuje ubiegłoroczny laureat Silesiusa za całokształt pracy twórczej Ryszard Krynicki. W ubiegłym roku duże poruszenie wywołała także książka „Sąsiadki. 10 poetek czeskich”, która swoją premierę miała właśnie u nas. Złożyła ją i spolszczyła Zofia Bałdyga. Tym razem laureatka Nagrody „Literatury na świecie” z 2021 przedstawi nam poetki słowackie.

Rzecz jasna główną osią festiwalu była i jest Wrocławska Nagroda Poetycka Silesius. W 2022 powtarzamy rozwiązanie ubiegłoroczne. Laureatki/laureatów poznamy w październiku, w trakcie Festiwalu z kolei, a dokładnie jego pierwszego dnia (10 maja), ujawnimy tomy nominowane w dwóch kategoriach – Debiut i Książka roku. A także nazwisko poetki lub poety, który otrzyma Silesiusa za całokształt pracy twórczej. Ten wybór uzasadni silesiusowe jury. Czekają nas także debaty, premiery i czytania poezji w przestrzeni publicznej, Turniej jednego wiersza im. Rafała Wojaczka i spotkanie z poezją miganą, a także wspomniany już na wstępie koncert (o co zadba Fundacja im. Tymoteusza Karpowicza) oraz wydarzenie sportowe. W 2016 postawiliśmy na piłkę nożną, co okazało się sporym sukcesem, ale też pociągnęło za sobą serie kontuzji i urazów (ludzie pióra nie odstawiają nogi). Dlatego w tym roku wypróbujemy dyscyplinę znacznie mniej kontaktową, mianowicie pétanque, zwaną też bulami. Szczegóły wszystkich wydarzeń będziemy systematycznie ujawniać. 

I na koniec jeszcze jedna rzecz. Wracamy do rzeczywistości przedpandemicznej, nie oznacza to jednak, że porzucamy wszystkie zdobycze ostatnich dwóch lat. We Wrocławskim Domu Literatury podjęliśmy decyzję o kontynuowaniu naszej działalności w trybie hybrydowym. Więc jeśli czytacie ten tekst teraz w Montevideo czy Wellington, albo w mieszkaniu na wrocławskiej Różance, tyle że bardzo nie lubicie tłumów, spokojna głowa. Wciąż będziecie mogli uczestniczyć w festiwalowych wydarzeniach za pośrednictwem naszych kanałów na Facebooku czy YouTubie. My z poezją dotrzemy wszędzie!

Organizator 7. Międzynarodowego Festiwalu Poezji Silesius: Wrocławski Dom Literatury
Partnerzy: Heidelberg Miasto Literatury UNESCO i Goethe Institut


Międzynarodowy Festiwal Poezji Silesius w latach 2020-22 dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.