Aktualności

Dziś w książce #4 Stiglitz. Ile kosztują nas nierówności społeczne?

26.05.2021

W czwartym odcinku podcastu „Dziś w książce” Zuzanna Kowalczyk przygląda się temu, jak boleśnie doświadczają nas dziś nierówności społeczno-ekonomiczne. Pomaga jej w tym  książka „Cena nierówności. W jaki sposób dzisiejsze podziały społeczne zagrażają naszej przyszłości?” autorstwa laureata Nagrody Nobla w dziedzinie ekonomii, Josepha E. Stiglitza*. Autorka podcastu opowiada o tym, czym są nierówności społeczno-ekonomiczne, dlaczego są obecnie tak dużym problemem i w jaki sposób zagrażają nam wszystkim. Z Filipem Konopczyńskim** rozmawia zaś o tym, jak to możliwe, że choć wiemy, że nierówności społeczne mają druzgocący wpływ na niemal wszystkie obszary życia społecznego, w praktyce dalej je pogłębiamy, przyglądamy się współczesnym przejawom i ryzykom związanym z ich wzrostem, szukamy nadziei w nowym programie gospodarczym Joe’ego Bidena i zastanawiamy się, jak na nierówności i naszą przyszłość społeczną wpłynie obecna pandemia. Do słuchania podcastu będącego projektem realizowanym we współpracy „Pisma” oraz Wrocławskiego Domu Literatury i Wrocławia Miasta Literatury UNESCO zaprasza Zuzanna Kowalczyk.

*Joseph E. Stiglitz – ekonomista, profesor Columbia University, specjalista w zakresie mikroekonomii, laureat Nagrody Nobla w dziedzinie ekonomii za rok 2001. W latach 1997–2000 główny ekonomista Banku Światowego. Autor m.in. książki „Globalizacja”, „Freefall. Jazda bez trzymanki”, „Euro. W jaki sposób wspólna waluta zagraża przyszłości Europy” czy „Cena nierówności. W jaki sposób dzisiejsze podziały społeczne zagrażają naszej przyszłości?”.

** Filip Konopczyński – współzałożyciel i analityk Fundacji Kaleckiego, publicysta ekonomiczny, specjalista z zakresu polityki gospodarczej, innowacji i usług publicznych. Z wykształcenia prawnik i kulturoznawca. Realizował projekty badawcze i edukacyjne m.in. dla Institute For New Economic Thinking, Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, Narodowego Banku Polskiego, Uniwersytetu Warszawskiego czy Rzecznika Praw Obywatelskich.