Aktualności

Wyniki naboru na literackie rezydencje w Broumovie

28.07.2021

Znamy nazwiska osób, które pojadą na miesięczne pobyty rezydencyjne w Klasztorze w Broumovie w Czechach, realizowane we wrześniu, październiku i listopadzie 2021 roku. Tym razem będą to trzy pisarki: Paulina Jóźwik, Barbara Klicka i Elżbieta Łapczyńska.

Projekt rezydencji literackich w Klasztorze w Broumovie to efekt współpracy polsko-czesko-niemieckiej, którą Wrocławski Dom Literatury rozpoczął w 2018. Dzięki działaniom partnerów z Czech, Polski i Niemiec niewielkie zabytkowe miasteczko Broumov, położone w Sudetach, na powrót stało się miejscem spotkania trzech kultur. Literackie rezydencje są skierowane do pisarek i pisarzy (niezależnie od uprawianego gatunku literackiego), a także  ilustratorek i ilustratorów książek oraz osób tworzących komiksy. W ramach programu Wrocławski Dom Literatury zrealizował dotąd sześć miesięcznych pobytów rezydencyjnych w Klasztorze w Broumowie, w których wzięli udział w 2018 – Joanna Lech, Jędrzej Morawiecki i Tomasz Majeran, a w 2019 –  Marta Dzido, Dawid Szkoła oraz Konrad Góra. W 2020 ze względu na pandemię koronawirusa rezydencje nie odbyły się.

Podczas każdego z miesięcznych pobytów autorki i autorzy z Polski oraz z Czech pracują nad własnymi projektami, a także włączają się twórczo w ogólną ideę projektu rezydencyjnego, która brzmi „Przed granicą, ponad granicą”. Wrocławski Dom Literatury wraz z partnerami zapewniają zakwaterowanie w pokojach gościnnych w Domu Literackim na terenie Klasztoru Broumov, jednorazowe stypendium w wysokości 2900 zł brutto, a także możliwość prezentacji swoich projektów podczas spotkań w Broumovie. Czeskich rezydentów rekrutuje Czeskie Centrum Literackie przy Bibliotece Ziemi Morawskiej, natomiast polskich – Wrocławski Dom Literatury. Pobyt w Klasztorze jest współfinansowany przez Centrum Kulturalne i Edukacyjne Klasztoru Broumov, które zapewnia rezydentom także wsparcie logistyczne.

Tegoroczne wyjazdy rezydencyjne, podobnie jak te  we wcześniejszych latach, będą realizowane od września do listopada. Polskę będą reprezentować w tym roku trzy autorki. Elżbieta Łapczyńska wyjedzie na swoją rezydencję we wrześniu, Barbara Klicka w październiku a Paulina Jóźwik w listopadzie.

Elżbieta Łapczyńska – rocznik 1987, pochodzi z Krakowa. Z wykształcenia jest  filozofką, a z zawodu copywriterką. Autorka opowiadań publikowanych w antologiach i czasopismach literackich. W grudniu 2020 r. ukazała się jej debiutancka powieść „Bestiariusz nowohucki” (wyd. Biuro Literackie), świetnie przyjęta przez krytyków. To za nią w 2021 r. otrzymała nominacje Nagrody Literackiej Nike, Literackiej Nagrody Gdynia i Nagrody literackiej m.st. Warszawy. „Bestiariusz nowohucki” jeszcze przed wydaniem został wyróżniony Nagrodą Krakowa Miasta Literatury UNESCO. Łapczyńska jest także półfinalistką Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej za dramat „The Rose West Band” oraz finalistką konkursu Papaya Young Directors.

Barbara Klicka – rocznik 1981, pochodzi z Warszawy. Debiutowała jako poetka w 2000 roku, w 2012 wydała książkę „same same” nominowaną do Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius. W 2015 ukazała się książka „nice”, za którą otrzymała Silesiusa i Nagrodę Literacką Gdynia. W 2017 napisała poemat sceniczny „Elementarz”, który w tym samy roku został wystawiony na scenie Teatru Narodowego w Warszawie w reżyserii Piotra Cieplaka. W 2019 zadebiutowała jako prozaiczka powieścią „Zdrój” (W.A.B.), która została nominowana do Nagrody Literackiej Gdynia i do Nagrody Conrada. Jest także kuratorką i współtwórczynią wielu przedsięwzięć artystycznych, m.in projektu „Nowy Tajny Detektyw”, festiwalu Podlasie SlowFest (w latach 2017-19), czy Festiwalu Europejski Poeta Wolności (od 2019 r.). Była redaktorką kwartalnika o żydowskiej literaturze i sztuce „Cwiszn”, pisuje felietony do „Dialogu”.

Paulina Jóźwik – rocznik 1988, pochodzi z Tarnowskich Gór, mieszka w Krakowie. Jest autorką powieści oraz opowiadań. Ukończyła filologię polską (KUL) oraz bibliotekoznawstwo (UMCS). Jej debiutancką powieść „Strupki” w 2019 roku opublikowało wydawnictwo Znak Literanova. Książka spotkała się z bardzo dobrym przyjęciem wśród czytelników i recenzentów oraz znalazła się na długiej liście książek zakwalifikowanych do Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus 2020. Publikowała również opowiadania na łamach magazynu „Fabularie”, „Pismo” oraz „Czas Literatury”. Poza pisaniem zajmuje się również tworzeniem kolaży analogowych. 

Rezydencje literackie w Broumovie to jeden z elementów programu rezydencyjnego Wrocławia Miasta Literatury UNESCO, adresowanego do różnych grup twórczyń i twórców i realizowanych z partnerami z Polski i zagranicy.