Aktualności

Setna rocznica urodzin Tadeusza Różewicza

09.10.2021

Dokładnie sto lat temu 9 października 1921 roku w Radomsku przyszedł na świat Tadeusz Różewicz. Poeta, dramaturg, prozaik, bezsprzecznie jeden z najwybitniejszych polskich i europejskich pisarzy XX wieku. W Roku Tadeusza Różewicza we Wrocławskim Domu Literatury konsekwentnie przypominamy osobę i dzieło autora „Kartoteki”, a dzisiaj, w dniu jego urodzin, chcemy zapowiedzieć kolejne projekty, które zrealizujemy w najbliższych trzech miesiącach.

Na początek rzecz wyjątkowa, także dla nas jako instytucji – projekt muzyczny dedykowany Różewiczowi. 🎼 Jeszcze w tym roku w efekcie naszej współpracy z Agencją Koncertowo-Wydawniczą Karrot Kommando na rynek trafi wyjątkowe wydawnictwo płytowe. Na wspólnym albumie swoje muzyczne interpretacje utworów Tadeusza Różewicza zaprezentują m.in. Wojciech Waglewski, Pablopavo i Ludziki, Kapela ze wsi Warszawa czy Morświn (muzyczny projekt z udziałem m.in. Marcina Świetlickiego). Płyta będzie dostępna na CD oraz winylu. 📀 W kolejnych tygodniach będziemy ujawniać informacje dotyczące tego przedsięwzięcia. Zaglądajcie do nas i na stronę Karrot Komando.

O Różewiczu pamiętamy też w naszym Wydawnictwie Warstwy. W tym roku do warstwowych książek różewiczowskich dochodzą trzy wyjątkowe pozycje. Pierwsza z nich swoją premierę miała w miniony poniedziałek. Mowa o albumie „Kartoteka rozrzucona. Fotograficzna podróż z Różewiczem” autorstwa Adama Hawałeja. Książka prezentuje unikatowe fotografie, które powstały, gdy Hawałej towarzyszył próbom zespołu przygotowującego się do premiery „Kartoteki rozrzuconej” w Teatrze Polskim we Wrocławiu. Dzięki tej lekturze odkryjemy Tadeusza Różewicza także jako reżysera. Z okazji premiery już w ten poniedziałek zapraszamy do naszego Klubu Proza, gdzie o 19.00 odbędzie się wernisaż i spotkanie z udziałem Adama Hawałeja, które poprowadzi pisarka i dziennikarka Violetta Nowakowska. Więcej informacji tutaj TUTAJ.

Dwie kolejne premiery zaplanowaliśmy w Warstwach na listopad i grudzień. Najpierw w koedycji z Wydawnictwem Literackim ukaże się „Braterstwo poezji”, książka przygotowana przez Emila Pasierskiego, na którą składa się korespondencja Tadeusza Różewicza z Czesławem Miłoszem oraz teksty literackie obu pisarzy. Ten niezwykły projekt trafi w ręce czytelników w Roku Różewicza, ale też w 110 rocznicę urodzin Czesława Miłosza, a z lektury listów dowiemy się między innymi, jak wiele łączyło obu artystów i jak duży wpływ na młodszego o 10 lat Różewicza miał autor „Ocalenia”. W grudniu natomiast do księgarń trafi „W drodze. Wrocław śladami Tadeusza Różewicza” autorstwa Wojciecha Browarnego. Będzie to przewodnik, ale nietypowy, przedstawiający bowiem poetę i jego biografię z perspektywy związków z przestrzenią, instytucjami oraz elementami krajobrazu Wrocławia, zapisanymi także w jego dziełach. Na bogatą szatę graficzną publikacji złożą się między innymi liczne fotografie poety, rysunki jego autorstwa oraz inne materiały archiwalne.

Więcej o naszych projektach dotyczących Roku Tadeusza Różewicza przeczytacie na stronie Warstw (www.wydawnictwowarstwy.pl oraz naszej (literatura.wroclaw.pl).

Fot. Adam Hawałej