Aktualności

Oblicza katastrofy #6 Miasta (nie)przyjazne do życia

24.10.2021

W poniedziałek 8 listopada o godzinie 19.00 zapraszamy do Prozy, klubu Wrocławskiego Domu Literatury na szóstą odsłonę cyklu Oblicza katastrofy zatytułowaną Miasta (nie)przyjazne do życia. Tym razem punktem wyjścia do rozmowy będzie książka „Betonoza. Jak się niszczy polskie miasta” autorstwa Jana Mencwela. Partnerem spotkania jest stowarzyszenie Akcja Miasto.

Słowo „betonoza” powszechnie funkcjonuje już w słownikach mieszkanek i mieszkańców wielu polskich miast. Beton w różnych postaciach zastępuje wycinane na potęgę drzewa, co niesie za sobą niepożądane (choć łatwe do przewidzenia) skutki. We Wrocławiu flagowym przykładem takich działań jest plac Nowy Targ. W 2018 stowarzyszenie Akcja Miasto przeprowadziło pomiary, wg których w upalny dzień temperatura ławek na placu wynosiła aż 50 °C! W tym samym czasie w oddalonym o 400 metrów parku Słowackiego mieszkańcy spacerowali wśród drzew w znacznie przyjemniejszej temperaturze 28 °C. Wrocław oczywiście nie jest tu odosobniony, w swojej książce Jan Mencwel mnoży przykłady miast i miasteczek, które stawiają na beton, analizując przy tym problem, ale co może istotniejsze, podsuwając rozwiązania mogące naprawić obecną sytuację.

I właśnie o tym będziemy rozmawiać 8 listopada. W dyskusji udział wezmą:
– Jan Mencwel, aktywista miejski, publicysta, autor książki „Betonoza. Jak się niszczy polskie miasta” (Krytyka Polityczna)
– Kasper Jakubowski, architekt krajobrazu, naukowiec i badacz eksplorujący miejskie nieużytki

Rozmowę moderować będzie Karolina Popów, działaczka Akcji Miasto.

Cykl Oblicza katastrofy honorowym patronatem objął Prezydent Wrocławia Jacka Sutryka. Ponadto partnerami cyklu są: „Pismo. Magazyn opinii”, „Gazeta Wyborcza”, Radio TOK FM i wroclaw.pl

————————————————————————————————————————-

O książce „Betonoza. Jak się niszczy polskie miasta”:

Czy Polacy kochają beton i nienawidzą drzew? Można tak pomyśleć, przyglądając się przemianom polskich miast i miasteczek. Kolejne wyspy miejskiej zieleni padają pod piłami drwali, a zamiast śpiewu ptaków słychać ryk kosiarek i pił. Jak długo jeszcze urzędnicy będą powtarzać, że stuletnie drzewa to samosiejki, więc można je po prostu wyciąć? Czy naprawdę zalewanie rynku betonem zasługuje na miano „rewitalizacji”? Czy deweloperzy w końcu zrozumieją, że ludzie potrzebują nie tylko metrów kwadratowych, ale też mieć gdzie wyjść na spacer? A w obliczu zmieniającego się klimatu zieleni w miastach potrzebujemy jak nigdy dotąd.

Jan Mencwel z talentem reportażysty i zaangażowaniem aktywisty docieka, dlaczego kolejne drzewa znikają pod betonowymi placami oraz co – nie tylko można, ale trzeba – z tym zrobić. Betonoza to historia choroby trawiącej polskie miasta, ale też recepta na ich uzdrowienie.

O gościach:

Jan Mencwel – animator kultury, publicysta, komentator, działacz społeczny i aktywista miejski, współzałożyciel i przewodniczący stowarzyszenia Miasto Jest Nasze.

Kasper Jakubowski – pasjonat natury i edukator. Aktywista miejski, naukowiec (od 2019 r. z tytułem doktora), badacz eksplorujący miejskie nieużytki i dżungle. Współpracuje z licznymi organizacjami pozarządowymi. Architekt krajobrazu, projektant bylin, zafascynowany proekologicznymi nurtami w projektowaniu. Autor książki „Czwarta przyroda. Sukcesja przyrody i funkcji nieużytków miejskich”.

Karolina Popow –  absolwentka zarządzania na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu, od 10 lat pracuje w branży w IT. Od dwóch lat działa w stowarzyszeniu Akcja Miasto, do czego zmotywował ją m.in. problem smogu. Po Wrocławiu najbardziej lubi chodzić pieszo, wśród zieleni.