Aktualności

Słowa z popiołu | Wrocław 10 maja 2022

05.05.2022

We wtorek 10 maja zapraszamy wrocławianki i wrocławian do uczestnictwa w drugiej odsłonie Słów z popiołu, symbolicznego aktu odczytania słów skazanych kiedyś na zagładę, aktu mającego przypomnieć o barbarzyńskim geście palenia książek, jakiego dopuściła się w latach 30. XX wieku przybierająca na sile hitlerowska dyktatura, i które to wydarzenia były jedną z zapowiedzi nadchodzącej tragedii – II wojny światowej. Choć książki niszczono w 1933 roku w miastach ówczesnej III Rzeszy (w tym we Wrocławiu), w 2022 nie sposób będzie uniknąć kontekstu wojny w Ukrainie, niestety, analogii znaleźć można przerażająco wiele. Z kolei same Słowa z popiołu zostaną włączone w program odbywającej się w tym czasie we Wrocławiu 7. edycji Międzynarodowego Festiwalu Poezji Silesius i będą elementem kulminacyjnym pierwszego dnia imprezy. Nie jest to połączenie ostateczne, wszak Festiwal Silesius ma daty ruchome, jednak po dwóch latach przerwy w organizowaniu Słów z popiołu (co miało związek z pandemią), synergia działań może okazać się dobrym rozwiązaniem.
————————————————————————–
Rys historyczny
W 1933 na terenie Niemiec i Austrii rozpoczęta została kampania palenia książek, którą zainicjowali niemieccy studenci z inspiracji NSDAP (Narodowosocjalistycznej Niemieckiej Partii Robotników). W dniu 10 maja 1933 m.in. w Berlinie, Bochum, Bremie, Dreźnie, Dortmundzie, Hamburgu, Monachium, a także we Wrocławiu (ówczesnym Breslau) spalono książki pisarek i pisarzy, których faszystowscy ideolodzy uznali za „nieprawomyślnych”. Na tej długiej liście znalazły się m.in. dzieła autorstwa Isaaka Babla, Heleny Bobińskiej i Berolta Brechta, Ernesta Hemingwaya, Franza Kafki i Jacka Londona, Tomasza Manna, André Malraux i Nelly Sachs, Ericha Maria Remarque’a, Josepha Totha, czy Heinricha Heinego. Chcemy przypomnieć o tamtych wydarzeniach, podkreślając przy tym z całą mocą, że był to barbarzyński atak na rozum i wolność człowieka, a płonące stosy książek – również ten w dawnym Breslau – stanowiły preludium masowego ciałopalenia w krematoriach Auschwitz-Birkenau i innych obozów zagłady. Chcemy też – w symbolicznym geście – przeciwstawić się temu, co niosą z sobą akty palenia książek i wszelkie inne działania wymierzone w słowo szukające prawdy i piękna. Ten symboliczny gest – wykonany 10 maja we Wrocławiu, w mieście w którym płonął stos – będzie polegał na odczytaniu fragmentów książek palonych w roku 1933 przez nazistów (lub zakazanych w III Rzeszy).


Fragmenty tych książek czytać będą ludzie słowa – z Polski i Ukrainy: Karolina Jaklewicz, Jakub Kornhauser, Jacek Podsiadło, Agnieszka Wolny-Hamkało i Oksana KozakiewiczCzas: wtorek 10 maja, godz. 19.30
Miejsce: Klub Proza | Wrocławski Dom LiteraturyOrganizatorami wydarzenia są: Wrocławski Dom Literatury, Pracownia Antropologii Słowa / Ośrodek „Brama Grodzka – Teatr NN”

—————————————————————————-
Wydarzenie odbywa się w ramach 7. Międzynarodowego Festiwalu Poezji Silesius, który dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.