Aktualności

Nagroda im. Natalii Gorbaniewskiej – plebiscyt czytelników towarzyszący Nagrodzie Angelus 2022

15.09.2022

Po ponad półrocznej pracy z końcem września jury wyłoniło siedem książek, które znalazły się w tegorocznym finale Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus.Autorka bądź autor nagrodzonej książki otrzyma tradycyjnie 150 tys. zł, nagrodzony ostanie też autor/autorka najlepszego przekładu (40 tys. zł). Warto nadmienić, że nominacjom towarzyszą wyróżnienia finansowe wynoszące po 5 tys. zł.  Ale swoją nagrodę mogą wręczyć też czytelnicy!

Mowa o Nagrodzie im. Natalii Gorbaniewskiej – upamiętniającej pierwszą przewodniczącą jury Angelusa. O tym, w czyje ręce trafia, decyduje publiczność w internetowym głosowaniu (oddajemy głosy na książki z finałowej siódemki), a autorka bądź autor książki zwycięskiej w plebiscycie otrzyma zaproszenie na trzymiesięczną rezydencję literacką do Wrocławia.

W tym roku głosowanie – które odbywa się na stronie http://angelus.com.pl/ – startuje 15 września i potrwa do 14 października (do końca dnia). Zasady są banalnie proste: głosować można raz dziennie na jedną książkę.  

A tak prezentuje się finałowa siódemka:

  1. Alhierd Bacharewicz, „Sroka na szubienicy”, tłum. Igor Maksymiuk, Jan Maksymiuk, Fundacja Pogranicze i Ośrodek „Pogranicze – sztuk, kultur, narodów” (Białoruś)
  2. Kapka Kassabova, „W stronę Ochrydy. Podróż przez wojnę i pokój”, tłum. Krzysztof Środa, Wydawnictwo Czarne (Bułgaria)
  3. Zoltán Mihály Nagy, „Szatański pomiot”, tłum. Daniel Warmuz, Warsztaty Kultury (Węgry)
  4. Edward Pasewicz, „Pulverkopf”, Wielka Litera (Polska)
  5. Jaroslav Rudiš, „Ostatnia podróż Winterberga”, tłum. Małgorzata Gralińska, Książkowe Klimaty (Czechy).
  6. Andrzej Stasiuk, „Przewóz”, Wydawnictwo Czarne (Polska).
  7. Katarzyna Surmiak-Domańska, „Czystka”, Wydawnictwo Czarne (Polska)

Zapraszamy do głosowania! Więcej informacji na www.angelus.com.pl