Aktualności

Przegląd literacki: grudzień 2020

04.12.2020

Rok 2020 się kończy. Trochę uff, ale czy 2021 będzie lepszy lub chociaż spokojniejszy? Na ten temat może trochę pogdybamy na początku stycznia, teraz skupmy się na tym, co nas czeka do końca roku. A zaznaczmy – literacko grudzień będzie we Wrocławiu bardzo intensywny.

Najpierw może o świętowaniu Nobla dla Olgi Tokarczuk. Z Noblem dla autorki „Biegunów”, a może z tym jak tę nagrodę datować, jest dość zabawnie. Po pierwsze w 2020 świętujemy rocznicę nagrody przyznanej w 2019, ale przecież liczonej za rok 2018. Czy powinniśmy zatem mówić o rocznicy? Ale to nie koniec zamieszania z datami. W październiku mieliśmy już jedne obchody – rocznicę przyznania (bo też Noble w poszczególnych dziedzinach ogłaszane są właśnie w tym miesiącu), teraz z kolei świętujemy rocznicę wręczenia (bo z kolei nagrody wręczane są właśnie w grudniu). Można się pogubić. To co jednak jest tu pewne, to że na 10 grudnia zaplanowane jest wydarzenie Czuły narrator: rok po Noblu. W programie spotkanie z Noblistką promujące jej najnowszą książkę (jedyne w tym roku!) oraz emisja fragmentu koncertu Marii Peszek zarejestrowanego 10 października we Wrocławiu. Wydarzenia poprzedzi transmisja z ogłoszenia wyników konkursów literackich w ramach programu edukacyjnego „Jak zdobyć Nagrodę Nobla?”. Wszystko oczywiście online.

Rocznicę Nobla (nawet jeśli nie jest rocznicą) świętujemy raczej rzadko, co roku za to we Wrocławiu wręczane są nagrody edytorskie: Pióro Fredry i Dobre Strony. W 2020 nie towarzyszą one jednak Wrocławskim Targom Dobrych Książek. Nominacje do najpiękniej wydanych książek dla dzieci (Dobre Strony) i dorosłych (Pióro Fredry) ogłoszone zostaną w piątek 4 grudnia m.in. na Facebooku Wrocławia Miasta Literatury UNESCO. Tam też 14 grudnia poznamy laureatów. Nie wszystko w tym roku będzie dziać się jednak wirtualnie – książki nominowane podziwiać będzie można w księgarni Cocofli (ul. Włodkowica 9), gdzie powstanie specjalna dedykowana nagrodom witryna. Wszystkich poszukujących pięknych książkowych prezentów odsyłamy właśnie tam.

Tradycyjnie też Wrocław poezją stoi, nawet w grudniu. Przed Świętami czekają nas jeszcze trzy Salony Silesiusa, których bohaterami będą m.in. Konrad Góra (tegoroczny laureat Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius za książkę roku) czy Urszula Zajączkowska, z którą Adam Poprawa porozmawia na temat jej premierowej książki „Piach” wydanej we wrocławskim Wydawnictwie Warstwy. A skoro o tej wrocławskiej oficynie już mowa, Warstwy w grudniu zapraszają także na premierowe spotkania wokół antologii opowiadań „Spis lokatorów” (Bielawski, Szagdaj, Zawada, Ziemiański i inni) oraz zbioru reportaży „Nie ma takich kobiet” Violetty Nowakowskiej. I teraz uwaga, będzie zaskoczenie: wszystkie te spotkania do obejrzenia w sieci.

Ponadto przypominamy o akcji „Kierunek: wrocławskie księgarnie”. Czyli jeśli szukacie książkowych prezentów – a przecież takie są najlepsze – kupujcie je we wrocławskich księgarniach kameralnych. Wspominaliśmy o Cocofli, ale mamy ich w stolicy Dolnego Śląska kilkadziesiąt. Zadbajmy o to, by w 2021 wciąż tu były. Mapę księgarń znajdziecie TUTAJ.

Wesołych!
Zespół Wrocławskiego Domu Literatury