Aktualności

Przegląd literacki: czerwiec 2021

04.06.2021

Po więcej niż intensywnym literacko maju czerwiec jest miesiącem, gdy we Wrocławiu Mieście Literatury UNESCO ładujemy akumulatory, liżemy rany i przegrupowujemy się z myślą o sezonie letnich festiwali literackich. Nas w te wakacje będą zwłaszcza interesować te imprezy, na których będziemy mieli okazję zaistnieć programowo – mowa tu o Festiwalu Góry Literatury (16-24 lipca) oraz Festiwalu Stolica Języka Polskiego (1-7 sierpnia). Co tam będziemy robić? Przede wszystkim dorzucimy cegiełkę lub kilka do obchodów Roku Tadeusza Różewicza. Ale nie tylko. Więcej szczegółów podamy niebawem.

W tym miesiącu ogłosimy też wydarzenie wrocławskie, które w lipcu powinno zelektryzować miłośników literatury, w tym tej non-fiction. Teraz jednak walczymy sami z sobą, by nie pisnąć choćby słówka. A skoro o literaturze faktu mowa, w czerwcu zapraszamy na dwa spotkania właśnie wokół takich książek. We wtorek 22 czerwca Klub Proza we Wrocławskim Domu Literatury odwiedzi Dionisos Sturis, który książką „Zachód słońca na Santorini. Ciemniejsza strona Grecji” (Wydawnictwo Poznańskie) domyka reporterski dyptyk o współczesnej Grecji rozpoczęty świetnie przyjętą publikacją „Grecja. Gorzkie Pomarańcze”. Tym razem wychowany na Dolnym Śląsku autor opowiada nam intymną, bolesną, a zarazem uniwersalną historię o dojrzewaniu i konstruowaniu własnej tożsamości, i o tym, co znaczy być Grekiem, być Polakiem, lub w ogóle – mieć pochodzenie. Dwa dni później, w czwartek 24 czerwca, inna autorka-reportażystka – Beata Szady, zabierze nas w podróż jeszcze odleglejszą. „Dziobak literatury. Reportaże latynoamerykańskie”  (Dowody na Istnienie) to zbiór wybranych przez Szady reportaży z Ameryki Południowej, które popełnili najwybitniejsi autorzy non-fiction z tamtego rejonu świata.

Wcześniej, czwartek 10 czerwca, zapraszamy na spotkanie z Marią Deskur, wydawczynią, ekspertką upowszechniania czytania, autorką publikacji „Supermoc książek”. Porozmawiamy o tym, dlaczego upowszechnianie czytania – zwłaszcza wśród najmłodszych – jest tak ważne, o sprawdzonych metodach z całego świata i działaniach podejmowanych w Polsce i o tym, gdzie szukać informacji i inspiracji. Spotkanie poprowadzi Kasia Janusik z Wrocławskiego Domu Literatury.

I rzecz na którą chyba wiele osób czekało – w czerwcu na wszystkie spotkania w Klubie Proza zapraszamy już publiczność! Ale oczywiście wciąż będziemy nadawać online na naszych Facebookach oraz publikować wideo na naszym kanale na YouTubie. By być na bieżąco śledźcie nasze konta w mediach społecznościowych, słuchajcie naszych podcastów na kanale Radio Proza (bohaterką najnowszego odcinka jest Barbara Sadurska) i zaglądajcie na naszą stronę, tu też publikujemy aktualności. I jeszcze Warstwy, pamiętajcie o ofercie naszego Wydawnictwa, w którym w maju obrodziło premierami i nominacjami do nagród!  

Zespół Wrocławskiego Domu Literatury