Aktualności

„Babilon. Kryminalna historia kościoła” – spotkanie ze Stanisławem Obirkiem

26.11.2022

Po głośnej książce „Gomora. Władza, strach i pieniądze w polskim Kościele”, Artur Nowak i Stanisław Obirek wrócili z nową pozycją, w której przyglądają się kolejnej, mało sympatycznej twarzy kościoła katolickiego. W „Babilonie. Kryminalnej historii kościoła” (Wydawnictwo Agora) trzymając się faktów, autorzy kreślą kryminalną historię kościoła, który łupił i mordował ofiary kolonialnej opresji w Kanadzie, przyuczał kobiety w Irlandii do kultury gwałtu, cynicznie wmawiał ustami „świętej” Matki Teresy, że cierpienie uświęca, więc nie należy go uśmierzać,  prześladował gejów dehumanizującym ich głosem uciekających często przed własną tożsamością seksualną kościelnych liderów.

O tej książce z jednym z autorów, Stanisławem Obirkiem, w poniedziałek 5 grudnia rozmawiać będzie Adam Chmielewski. Zapraszamy!

📌 Czas: poniedziałek 5 grudnia, godz. 19.00

📌 Miejsce: Proza | Wrocławski Dom Literatury (Przejście Garncarskie 2 

Wstęp wolny

📺 Jeśli w Prozie nie będziecie mogli się pojawić, zapraszamy do oglądania spotkania online na kanałach facebookowych Wrocławskiego Domu Literatury, Prozy i Wrocławia Miasta Literatury UNESCO 📺


Stanisław Obirek – prof. dr hab., ur. w 1956 r., antropolog kultury, teolog, historyk, publicysta. Pracuje w Instytucie Ameryk i Europy Uniwersytetu Warszawskiego. Wykładał w College of the Holy Cross w Worcester, na Uniwersytecie Łódzkim i w Wyższej Szkole Filozoficzno-Pedagogicznej „Ignatianum”. Były jezuita – wyświęcony w 1983 r., w 2005, po serii krytycznych ocen polskiego katolicyzmu i nałożonych nakazów milczenia, wystąpił ze stanu duchownego. Wydał m.in. prace „Wizja Kościoła i państwa w kazaniach ks. Piotra Skargi”, „Umysł wyzwolony. W poszukiwaniu dojrzałego katolicyzmu”, „Uskrzydlony umysł. Antropologia słowa Waltera Onga”, „Polak katolik?” i rozmowę z Zygmuntem Baumanem „O Bogu i człowieku”.

„Babilon” pokazuje też kościół skorumpowany przez ludzi władzy, uwikłany w wojny polityczne, zalękniony wizją synodu, w którym wierni, na równi z kapłanami decydują o jego kształcie. Wreszcie kościół, który nienawidzi kobiet.  

To nie jest książka antykościelna.

Dziesięć zasad Babilonu

Wierz, nie myśl
Krzywdę znoś w pokorze. Ku chwale bożej
Posłuszeństwo to dobro. Wolność to zło
Cierp. Czym więcej tym lepiej
Dobry polityk dba o dobro kościoła
Słowa biskupa stawiaj przed słowami Jezusa.
Zbawisz się tylko w kościele
Możesz być gejem/lesbijką, tylko nikomu poza księdzem o tym nie mów
Nigdy nie obwiniaj kościoła. Kościół zawsze chce dobrze
Nie mów kościołowi, jaki ma być. Ty bądź taki, jakim chce widzieć Cię kościół