Aktualności

Bliżej kultury: „Silent Twins” + rozmowa z Agnieszką Smoczyńską i Dorotą Kołodziejczyk_WYDARZENIE ODWOŁANE

10.06.2024

Uwaga! Z przyczyn obiektywnych i od nas niezależnych pokaz filmu „Silent Twins” wraz z dyskusją w dniu 18 czerwca o 17.00 w Kinie Nowe Horyzonty został odwołany. Bardzo przepraszamy.

Wrocławski Dom Literatury zaprasza na pierwsze wydarzenie z cyklu Bliżej kultury, w ramach którego pokazujemy i rozmawiamy o najciekawszych, także tych premierowych, tytułach, tematach i zjawiskach, jakie miały miejsce w przestrzeni literatury i filmu w ciągu ostatnich lat.

Pierwsze spotkanie rozpoczniemy od pokazu filmu „Silent Twins” w reżyserii Agnieszki Smoczyńskiej, który w 2022 roku miał swoją premierę na festiwalu w Cannes oraz zdobył m.in. Złote Lwy dla najlepszego filmu i nagrody za najlepszą scenografię i muzykę na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, a także British Independent Film Awards w kategorii najlepsze role pierwszoplanowe. Filmowa historia dwóch czarnych bliźniczek z Walii, June i Jennifer, które w wieku kilku lat odmówiły komunikowania się ze światem, została oparta na reportażu „Milczące bliźniaczki” Marjorie Wallace, wydanym w Polsce przez Wydawnictwo Czarne.

Po seansie zapraszamy na rozmowę o fascynujących i trudnych losach sióstr, ich skomplikowanej i poruszającej relacji, kulisach powstawania filmu, a także trudnościach związanych z przeniesieniem tej opowieści na duży ekran. W dyskusji wezmą udział: reżyserka Agnieszka Smoczyńska oraz kierowniczka Pracowni Studiów Postkolonialnych na Uniwersytecie Wrocławskim dr Dorota Kołodziejczyk. Spotkanie poprowadzi krytyk filmowy i dziennikarz Piotr Czerkawski

.📌 Czas: wtorek 18 czerwca, godz. 17.00
📌 Miejsce: Kino Nowe Horyzonty, Kazimierza Wielkiego 19a-21
📌 Wstęp wolny. Bezpłatne wejściówki można odbierać w kasie kina od piątku 14.06

✅Film z audiodeskrypcją i napisami. Możliwość wypożyczenia pętli indukcyjnych. Rozmowa po pokazie będzie tłumaczona na PJM.

✅Rezerwacja biletów i odbiorników, zgłaszanie zapotrzebowania na asystentów, którzy pomogą w dotarciu na miejsce wydarzenia oraz innych specjalnych potrzeb pod adresem: info@literatura.wroclaw.pl

✅Dostępność kina: https://www.kinonh.pl/art.s?id=2507
✅Dojazd: tramwajami linii 3, 6, 7, 10, 11, 12, 13 i 18 oraz autobusami linii K, 132 i 142. Kino znajduje się w odległości około 50 metrów od przystanków Rynek oraz Narodowe Forum Muzyki.


Agnieszka Smoczyńska (ur. 18 maja 1978 we Wrocławiu) skończyła kulturoznawstwo i reżyserię na WRiTV UŚ w Katowicach. Wielokrotnie nagradzana za krótkometrażowe filmy fabularne. W 2015 roku zadebiutowała „Córkami dancingu”, które przyniosły jej nagrodę za najlepszy debiut na FPFF w Gdyni oraz Orła w kategorii „odkrycie roku”, a także kilkadziesiąt nagród na świecie, m.in. w Porto, Sofii, Montrealu, Wilnie i na Festiwalu Filmowym w Sundance, gdzie film otrzymał Nagrodę Specjalną za „unikalną wizję i design”. Wzięła udział w programie European Cinema: Ten Women Filmmakers to Watch. Laureatka Global Filmmaking Award ufundowanej przez Sundance Institute. Jej drugi film fabularny „Fuga” miał premierę w Cannes w ramach prestiżowej sekcji Critics’ Week. „Silent Twins” to jej trzeci pełnometrażowy film, a jednocześnie pierwsza w pełni anglojęzyczna produkcja.

Dr hab. Dorota Kołodziejczyk – adiunkt w Instytucie Filologii Angielskiej Uniwersytetu Wrocławskiego, kierowniczka Akademickiego Centrum Badań. Ex-centrum Olgi Tokarczuk, kierowniczka Pracowni Studiów Postkolonialnych w Instytucie Filologii Angielskiej UWr, członkini zarządu Centrum Badań Dyskursów Postzależnościowych – międzyuczelnianej sieci badawczej. Publikowała prace z zakresu m.in. poskolonializmu i komparatystki.


O filmie „Silent Twins”:
Wizjonerski, wypełniony muzyką „Silent Twins”, choć zrealizowany w oparciu o reportaż Marjorie Wallace, nosi wyraźne piętno autorskiego stylu. I – podobnie jak poprzednie filmy Smoczyńskiej – pokazuje perspektywę kobiet.
Tym razem są to bliźniaczki z Walii: June i Jennifer Gibbons, które przestają komunikować się ze światem. Od ponurej prowincji, która czarnym dziewczynkom ma do zaoferowania głównie upokorzenia, „milczące bliźniaczki” uciekają w eksplodujące neonowymi kolorami, oprószone słonecznym blaskiem fantazje o pisarskiej sławie, romantycznej miłości i basenach pełnych Pepsi-Coli. Ale podkręcona hormonami nastoletnia wyobraźnia June i Jennifer ma także mroczną stronę – podobnie jak ich podszyta rywalizacją więź.
Kreując na ekranie wewnętrzny świat bliźniaczek, Agnieszka Smoczyńska pełnymi garściami czerpie z estetyki starych reklam, kolorowych magazynów czy mydlanych oper. Sięga po thriller i zmysłowy musical, dramat i poklatkową animację. Ale emocjonalna bomba, jaką jest „Silent Twins”, swoją energię zawdzięcza także Letitii Wright („Czarna Pantera”, serial „Czarne lustro”) i Tamarze Lawrance (serial „Mały topór”). Aktorki tworzą przejmujące role dziewczyn, które nie mogą żyć ani bez siebie, ani razem, i których nastoletni bunt wymknął się spod kontroli. Film Smoczyńskiej można odczytywać jako studium toksycznej więzi, artystycznego geniuszu czy kobiecego buntu. Może to opowieść o ucieczce od rasistowskiego społeczeństwa, a może ballada o niemożliwej miłości?„Bliżej kultury” to projekt obejmujący atrakcyjną, różnorodną i włączającą ofertę kulturalną, na którą składają się: spotkania literackie z pisarkami i pisarzami, pokazy filmowe z dyskusjami oraz czytania sensoryczne literatury współczesnej w wykonaniu znanych i lubianych aktorek i aktorów. Kluczowym założeniem projektu jest rozwijanie aktywności kulturalnej i integracja wszystkich mieszkanek i mieszkańców Wrocławia oraz zapewnienie dostępności wydarzeń możliwie jak najszerszemu gronu zainteresowanych osób. Stąd też zastosowanie takich rozwiązań jak: audiodeskrypcja, napisy, tłumaczenie migowe, pętle indukcyjne i transmisje online.


Organizator: Wrocławski Dom Literatury
Partnerzy: Fundacja Katarynka, Kino Nowe Horyzonty, Fundacja Olgi Tokarczuk
Identyfikacja graficzna: Żaneta Strawiak-Pulkowska.


[Grafika wydarzenia przedstawia słup stojący w pustej przestrzeni z czterema dymkami komiksowymi, w których są następujące teksty: „Silent Twins”, „…”, „Bliżej Kultury” i „Pokaz filmu”. Na grafice znajduje się również znak tłumaczenia migowego i tekst „+ rozmowa z Agnieszką Smoczyńską i Dorotą Kołodziejczyk. Na dole grafiki znajduje się pozioma belka z logotypami organizatorów i partnerów.]