W poniedziałek, 9 grudnia, o godzinie 17:00 zapraszamy do Kina Nowe Horyzonty na pokaz filmu dokumentalnego „Simona” w reżyserii Natalii Korynckiej-Gruz. Produkcja z 2022 roku przedstawia fascynującą postać Simony Kossak – biolożki, obrończyni przyrody i popularyzatorki nauki.
Po seansie odbędzie się spotkanie z reżyserką filmu oraz Anną Kamińską, autorką książki „Simona. Opowieść o niezwyczajnym życiu Simony Kossak”. To okazja, by poznać kulisy pracy nad filmem i książką oraz dowiedzieć się więcej o niezwykłym życiu głównej bohaterki.
Simona Kossak pochodziła z uznanej artystycznej rodziny. Była córką Jerzego Kossaka, wnuczką Wojciecha Kossaka i prawnuczką Juliusza Kossaka. Jej ciotkami były poetka Maria Pawlikowska-Jasnorzewska i pisarka Magdalena Samozwaniec, a starszą siostrą – malarka i poetka Gloria Kossak. Choć sama nie przejawiała talentu artystycznego, odnalazła swoją pasję w biologii, zwłaszcza w zoopsychologii. Wierzyła, że ludzie mogą budować głębokie więzi ze zwierzętami. Po ukończeniu studiów Simona Kossak opuściła rodzinny Kraków i zamieszkała w leśniczówce Dziedzinka, ukrytej w sercu Puszczy Białowieskiej. W tym magicznym miejscu spędziła 30 lat, żyjąc w harmonii z naturą.
Film Natalii Korynckiej-Gruz pełen jest wspomnień bliskich Simony i przenosi widzów w jej świat. Ukazuje nie tylko miłość do przyrody, lecz także wyzwania, które towarzyszyły jej codzienności. Z kolei książka Anny Kamińskiej stanowi świetne uzupełnienie tego obrazu.
—
🗓 Czas: poniedziałek, 9 grudnia, godzina 17.00
📌 Miejsce: Kino Nowe Horyzonty | Kazimierza Wielkiego 19a/21
💳 Wstęp wolny. Bezpłatne wejściówki można odbierać w kasie kina od 2 grudnia.
Film z audiodeskrypcją i napisami. Możliwość wypożyczenia pętli indukcyjnych. Rozmowa po pokazie będzie tłumaczona na PJM.
Rezerwacja biletów i odbiorników, zgłaszanie zapotrzebowania na asystentów, którzy pomogą w dotarciu na miejsce wydarzenia oraz innych specjalnych potrzeb pod adresem: info@literatura.wroclaw.pl
Dostępność kina: https://www.kinonh.pl/art.s?id=2507
Dojazd: tramwajami linii 3, 6, 7, 10, 11, 12, 13 i 18 oraz autobusami linii K, 132 i 142. Kino znajduje się w odległości około 50 metrów od przystanków Rynek oraz Narodowe Forum Muzyki.
—
„Bliżej kultury” to projekt obejmujący atrakcyjną, różnorodną i włączającą ofertę kulturalną, na którą składają się: spotkania literackie z pisarkami i pisarzami, pokazy filmowe z dyskusjami oraz czytania sensoryczne literatury współczesnej w wykonaniu znanych i lubianych aktorek i aktorów. Kluczowym założeniem projektu jest rozwijanie aktywności kulturalnej i integracja wszystkich mieszkanek i mieszkańców Wrocławia oraz zapewnienie dostępności wydarzeń możliwie jak najszerszemu gronu zainteresowanych osób. Stąd też zastosowanie takich rozwiązań jak: audiodeskrypcja, napisy, tłumaczenie migowe, pętle indukcyjne i transmisje online.
Organizator: Wrocławski Dom Literatury
Partnerzy: Fundacja Katarynka, Kino Nowe Horyzonty, Fundacja Olgi Tokarczuk
Autorką identyfikacji graficznej jest Żaneta Strawiak-Pulkowska.
—
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.