We wtorek, 10 grudnia, zapraszamy do Prozy, klubu Wrocławskiego Domu Literatury, na spotkanie z wybitną reporterką i pisarką Magdaleną Grzebałkowską, laureatką wielu prestiżowych nagród. Pretekstem do rozmowy będzie jej najnowsza książka „Dezorientacje. Biografia Konopnickiej”. Rozmowę poprowadzi Jana Karpienko.
Biografie wybitnych postaci polskiej kultury autorstwa Grzebałkowskiej od lat zachwycają czytelników i czytelniczki . W dorobku ma m.in. książki o księdzu Janie Twardowskim i Krzysztofie Komedzie. Jej poruszająca opowieść o relacji Zdzisława i Tomasza Beksińskich została uhonorowana Śląskim Wawrzynem Literackim, zdobywając aż 49,56% głosów w plebiscycie czytelników Biblioteki Śląskiej w Katowicach. Z kolei reportaż „1945. Wojna i pokój” dotarł do finału Nagrody Literackiej Nike w 2016 roku.
„Dezorientacje” to szósta książka w dorobku autorki. Grzebałkowska z reporterską precyzją i literackim zacięciem przybliża postać Marii Konopnickiej, odkrywając kolejne warstwy jej osobowości. Zamiast znanej z czarno-białych fotografii poważnej matrony, poznajemy pełnokrwistą kobietę – odważną, pełną pasji, ale i wewnętrznych rozterek. Jej życiowe wybory i dylematy mogłyby równie dobrze stać się tematem współczesnego dramatu.
Książka zmusza do refleksji nad ceną, jaką płaci się za nonkonformizm i artystyczne powołanie. To opowieść o kobiecie, która miała odwagę marzyć o czymś więcej niż tradycyjna rola żony i matki, płacąc za tę niezależność wysoką cenę.
—
⏰ Czas: wtorek 10 listopada, godz. 18.00
📌 Miejsce: Klub Proza, ul. Przejście Garncarskie 2 (II p.)
💳 Wstęp wolny!
Podczas spotkania będzie można zakupić książki autorki, o co zadba księgarnia Kraina Książek, i otrzymać autograf.
Spotkanie będzie tłumaczone na PJM, zapewniamy również audiodeskrypcję. Możliwość wypożyczenia pętli indukcyjnych na miejscu – rezerwacja odbiorników pod adresem info@literatura.wroclaw.pl
Specjalne potrzeby oraz zapotrzebowanie na asystentów, którzy pomogą w dotarciu na miejsce wydarzenia można zgłaszać pisząc na adres: info@literatura.wroclaw.pl
Dojazd: tramwajami linii 6, 7 (przystanek Oławska, 270 m od przystanku do klubu Proza) oraz tramwajami linii 3, 5, 10, 11, 12, 13, 18 i autobusem K (przystanek Świdnicka, 500 m od przystanku do Prozy).
Dostępność: na parterze budynku znajduje się winda – po wejściu do budynku, w głębi korytarza po prawej stronie. Toalety znajdują się na parterze i drugim piętrze (toaleta dla osób poruszających się na wózkach jest dostępna tylko na II piętrze). W klubie znajdują się miejsca dla osób na wózkach – o ich wskazanie prosimy pytać obsługę.
Na wydarzenie zaprasza Wrocławski Dom Literatury i partnerzy projektu Bliżej kultury: Fundacja Olgi Tokarczuk, Stowarzyszenie Nowe Horyzonty i Fundacja Katarynka.
—
„Bliżej kultury” to projekt obejmujący atrakcyjną, różnorodną i włączającą ofertę kulturalną, na którą składają się: spotkania literackie z pisarkami i pisarzami, pokazy filmowe z dyskusjami oraz czytania sensoryczne literatury współczesnej w wykonaniu znanych i lubianych aktorek i aktorów. Kluczowym założeniem projektu jest rozwijanie aktywności kulturalnej i integracja wszystkich mieszkanek i mieszkańców Wrocławia oraz zapewnienie dostępności wydarzeń możliwie jak najszerszemu gronu zainteresowanych osób. Stąd też zastosowanie takich rozwiązań jak: audiodeskrypcja, napisy, tłumaczenie migowe, pętle indukcyjne i transmisje online.
Organizator: Wrocławski Dom Literatury
Partnerzy: Fundacja Katarynka, Kino Nowe Horyzonty, Fundacja Olgi Tokarczuk
Autorką identyfikacji graficznej jest Żaneta Strawiak-Pulkowska.
—
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.