Aktualności

„Brzydko tną twoje noże?” | Jakub Kornhauser

06.12.2021

„Brzydko tną twoje noże?” to druga w 2021 roku książka poetycka Jakuba Kornhausera, pierwsza ukazująca się w Wydawnictwie Warstwy. Tym razem autor wprost nawiązuje do eksperymentów poezji konceptualnej lat 60. i 70. XX wieku. Wykorzystując języki użytkowe – socjolekty, fragmenty dyskursów medialnych, informacje przekazywane przez boty – ukazuje rozchwiany, zakłócony „world in progres”, któremu brak jasnych punktów odniesienia. Owe deformacje – o wyraźnie awangardowej proweniencji – nakładają się na ustandaryzowany język reklam, podając w wątpliwość jednoznacznie nacechowaną charakterystykę tekstów.O tym jak wyglądała praca nad tomem, skąd czerpał inspiracje i co z tym wszystkim ma wspólnego Jay-Jay Okocha, Jakub Kornhauser opowie w środę 8 grudnia. Będzie to też dzień premiery książki, która zdaje się być doskonałym spóźnionym prezentem mikołajkowym 🎅😉 Rozmowę z autorem poprowadzi Waldek Mazur.

🎁 Czas: środa 8 grudnia, godz. 19.00
🎁 Miejsce: Klub Proza | Wrocławski Dom Literatury (Przejście Garncarskie 2)

📺 W spotkaniu będzie można wziąć udział osobiście, ale jeśli w Prozie nie będziecie mogli się pojawić, zapraszamy do oglądania spotkania online na kanałach facebookowych Wydawnictwa Warstwy, Wrocławskiego Domu Literatury, Prozy i Wrocławia Miasta Literatury UNESCO. 📺
—————————————————————————————————————–
O książce:
Jakub Kornhauser, autor „Drożdżowni”, za którą otrzymał Nagrodę im. Wisławy Szymborskiej, tworzy teksty zakorzenione w konkretnej przestrzeni, na poły realne i hipnotyczne. Tym razem ukazuje hybrydyczny świat, gdzie pęknięty język powołuje do życia oryginalną przestrzeń komunikacyjną. Reklamowe socjolekty, w których odnajdziemy wadliwie funkcjonujące kolokacje połączone z błędami gramatycznymi, podają w wątpliwość pierwotnie zakładaną celowość komunikatu. Poeta dzięki swojej niezawodnej językowej intuicji, w awangardowy sposób mierzy się z zawłaszczoną przez kapitalizm mową, z drugiej strony w tym słowotwórczym nieporządku przekazuje namiastkę satysfakcji.

O autorze:
Jakub Kornhauser – urodzony w 1984 roku. Poeta, tłumacz, eseista, redaktor, krytyk literacki i literaturoznawca, nauczyciel akademicki Uniwersytetu Jagiellońskiego, doktor nauk humanistycznych w zakresie literaturoznawstwa. Opublikował książki naukowe, eseistyczne i poetyckie. Ostatnio ukazał się tom „Krwotoki i wiewiórki”. Nominowany m.in. do Nagrody Literackiej Gdynia (2021), laureat Nagrody im. Wisławy Szymborskiej (2016). Mieszka w Krakowie.