Aktualności

Czytał Michał Nogaś (w Prozie): Damian Kowal i „Ćwirowidło”

30.03.2023

Zapraszamy na spotkanie z Damianem Kowalem, którego debiutancka powieść Ćwirowidło na początku maja ukaże się nakładem Wydawnictwa Warstwy. To książka o świecie, w którym brakuje wody, nikogo nie stać na czynsz, praca kojarzy się z największym upokorzeniem, nieśmiałość wygrywa z uczuciem, a sępy czają się na niebie. Zapraszamy na dyskusję o literaturze w czasie kryzysu, poczuciu humoru i granicy między rzeczywistością a fantazją. O Ćwirowidle z autorem porozmawia Michał Nogaś.

Czas: niedziela, 23 kwietnia, godz.19.00

Miejsce: Klub Proza | Wrocławski Dom Literatury (Przejście Garncarskie 2)

Wstęp wolny. Podczas spotkania będzie można przedpremierowo kupić powieść Ćwirowidło i otrzymać autograf autora.

Rozmowy na żywo będzie można słuchać w Prozie oraz na antenie Radia Nowy Świat. Natomiast już kolejnego dnia nagranie wideo ze całej rozmowy pojawi się na facebookowych stronach Wrocławskiego Domu Literatury, Wrocławia Miasta Literatury UNESCO i Radia Nowy Świat.

Partnerem cyklu spotkań „Czytał Michał Nogaś (w Prozie)” jest Radio Nowy Świat.

O książce:
Czy można przyzwyczaić się do końca świata? Damian Kowal w swojej debiutanckiej powieści Ćwirowidło opisuje Wrocław po apokalipsie, która przesunęła rzeczywistość tylko o kilka klatek do przodu. Zmieniają się nazwy ulic, słyszane na nich języki, znikają zwierzęta, pojawiają się nowe rośliny. Podobno ktoś gdzieś widział wróbla. A przecież wyginęły. Zmianie nie ulegają kompleksy Daktarego – głównego bohatera, który słuchając japońskiego popu, przemierza miasto, z lękiem sprawdza stan konta, szuka zleceń, najważniejsze, że czynsz ma już zapłacony.
Ćwirowidło to opowieść o moralnym niepokoju, który dopada w momencie, kiedy akurat jesteśmy bez pieniędzy, pracy i perspektyw. Książka Kowala jest trzymającą w napięciu historią o patodeweloperce, kompromisach, wyzysku w pracy i niepewności. Poznajemy świat, w którym najbardziej luksusowym towarem jest woda, a codzienność jest walką o byt, memami i fragmentami niedokończonych rozmów. A czasem atakiem wielkich, niebezpiecznych ptaków. To nie „Jurassic Park”, to Dolny Śląsk za kilka lat, kiedy Wrocław nie jest już częścią Polski. „XD” – jak mówią przyjaciele.
Kowal w Ćwirowidle stawia pomnik nieśmiertelnej sile natury, eksplozji przyrody, miłości do ptaków i radości wbrew wszystkiemu. Political fiction, ale wcale nie do końca fiction, bo przecież w tym Wrocławiu po apokalipsie rozpoznajemy znajome ścieżki i stare problemy. Debiut Kowala to portret świata płonącego niemocą i rewolucją, folder zdjęć, screenów, linków, fragmentów konwersacji. A ostatnia kwestia brzmi: „Na pohybel wszystkim”.

O autorze:
Damian Kowal – urodzony w 1990 roku w Legnicy. Studiował nauczanie języka francuskiego, etnologię i antropologię kulturową, filozofię. Robił w życiu wiele rzeczy – pracował w muzeum, w sklepie, marketingu, zajmował się edukacją ekologiczną. Czterokrotnie nominowany do nagrody głównej w Konkursie Poetyckim im. Jacka Bierezina, w 2013 roku laureat nagrody publiczności w tymże. Wydał książki z wierszami Najmniejsze przeboje z Tristan da Cunha (Łódź 2016) oraz Pieśni (nagroda główna w konkursie Nowy Dokument Tekstowy, Łódź – Kraków 2020). Publikował m.in. w „Arteriach”, „Cegle”, „artPapierze” i „Stonerze Polskim”. Za Najmniejsze przeboje otrzymał III nagrodę w XIII Ogólnopolskim Konkursie Literackim im. Artura Fryza (2017) oraz był nominowany do Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius 2017 w kategorii debiut roku. Jego powieść Ćwirowidło wyróżniono nagrodą główną w konkursie Proza Nieobca. Pisze również o muzyce, m.in. na swoim fanpage’u Nieskończona Studnia Potencjału, gdzie czasami tworzy także miksy. Jako volkhvy nagrał epki „a mournful rhapsody in memory of cat” (2012) oraz „Death is death” (2012), jako Efrēm wydał płytę „Foli” (2015). Ptasiarz, mikol, zbieracz kamieni. Lubi nudne sporty i muzykę ambient.

O prowadzącym:

Michał Nogaś – dziennikarz Gazety Wyborczej, w latach 2000–2016 związany z Programem III Polskiego Radia, a od roku 2020 z Radiem Nowy Świat. Twórca i gospodarz audycji Czytał Michał Nogaś w Radiu Nowy Świat. Autor książki Z niejednej półki, zbioru rozmów z pisarkami i pisarzami z całego świata.