Uprzedzaliśmy, że wrócimy? Więc jesteśmy! A piszemy w liczbie mnogiej, gdyż mowa o cyklu „Czytał Michał Nogaś (w Prozie)”, który realizowany jest wspólnymi siłami przez Radio Nowy Świat i Wrocławski Dom Literatury.
Na początku roku chcemy was zabrać w podróż nad morze, do miasta wymarzonego i niejako obiecanego, czyli do Gdyni. Z końcem października ubiegłego roku do księgarń trafiła „Gdynia obiecana. Miasto, modernizm, modernizacja 1920–1939” (W.A.B.) autorstwa Grzegorza Piątka. Ten pisarz i architekt po raz kolejny postanowił opowiedzieć nam historię metropolii, a że potrafi to robić w sposób niebanalny, udowodniał już nie raz, w końcu „Najlepsze miasto świata. Warszawa w odbudowie 1944–1949” przyniosło mu m.in. nominację do Nagrody Literackiej Nike 2021. Teraz też nie może narzekać, jeśli idzie o książkowe wyróżnienia, rok dopiero się zaczyna, a „Gdynia obiecana” już otrzymała nominację do Paszportów Polityki.
Jaka jest to książka? Tego dowiecie się z lektury, ale pewnie też z rozmowy, którą z autorem poprowadzi red. Michał Nogaś. Zapraszamy!
Czas: niedziela 22 stycznia, godz. 19.00
Miejsce: Klub Proza | Wrocławski Dom Literatury
Wstęp wolny
Rozmowy można będzie słuchać na żywo w Prozie. Dlatego jeśli chcecie podejrzeć, jak robi się radio, to zapraszamy! Z Wrocławia na żywo nadawać będziemy też na antenie Radia Nowy Świat. Dnia następnego nagranie wideo ze spotkania pojawi się na facebookowych stronach Wrocławskiego Domu Literatury, Wrocławia Miasta Literatury UNESCO czy Radia Nowy Świat.
Podczas spotkania będzie można kupić książki Grzegorza Piątka, o co zadba krainaksiazek.pl
Zachęcamy też do obejrzenia poprzednich rozmów w ramach cyklu: https://youtu.be/kzG-Edtk6TU
————————————————————————
O książce:
„Gdynia obiecana” to opowieść o mieście tworzonym od podstaw, gdzie można było zacząć „z czystą hipoteką”: przezwyciężyć różnice między zaborami, pokonać zacofanie, uciec od narodowych przywar, od wiejskiej nędzy i wielkomiejskiego bezrobocia, zostawić w tyle waśnie etniczne i konflikty klasowe, uniknąć urbanistycznych błędów i historycznych ograniczeń krępujących rozwój innych miast. Tu nowe pokolenie uczyło się nowych umiejętności i zawodów związanych z morzem i międzynarodowym handlem. Tu, niczym w laboratorium, mogła powstać nieobciążona żadną złą ani dobrą tradycją nowoczesna polska miejskość oraz morska polskość. Tu Polska miała uciec do przodu, z wieku dziewiętnastego w dwudziesty. Problem w tym, że w tę podróż zabrała samą siebie.
O autorze:
Grzegorz Piątek (1980) – z wykształcenia architekt – wierzy, ale nie praktykuje. Pisze, wykłada, opowiada, oprowadza. Jego książka „Najlepsze miasto świata. Warszawa w odbudowie 1944–1949” (2020) znalazła się w finale Nagrody Literackiej Nike 2021. Ponadto opublikował biografie „Sanator. Kariera Stefana Starzyńskiego” (2016) i „Niezniszczalny. Bohdan Pniewski – architekt salonu i władzy” (2021) oraz współtworzył zbiór rozmów „Lukier i mięso. Wokół architektury w Polsce po 1989 roku” (2012).
O prowadzącym:
Michał Nogaś – dziennikarz, w latach 2000–2016 związany z Programem III Polskiego Radia, a od 2020 z Radiem Nowy Świat. Twórca i gospodarz audycji Czytał. Michał Nogaś w Radio Nowy Świat. Współpracuje również z Gazetą Wyborczą. Autor książki „Z niejednej półki, zbioru rozmów z pisarkami i pisarzami z całego świata”.