Czytał Michał Nogaś (w Prozie): Małgorzata Halber

Aktualności

Czytał Michał Nogaś (w Prozie): Małgorzata Halber

09.03.2023
Czytał Michał Nogaś (w Prozie): Małgorzata Halber

– Ostatnio spędziłam mnóstwo czasu na lekturze o późnym cyfrowym kapitalizmie, przeczytałam Byung-Chul Han, Crary’ego, Zuboff i Jenny Odell i doszło do mnie, że w czasach nadmiaru, w którym żyjemy, słowo „nie” jest bezcenne. Zgadzam się z Hanem, gdy pisze, że otacza nas nadmiar filozofii pozytywnej, przymus samorozwoju na każdym kroku, szantaż możliwościami. I to co daje spokój to słowo „nie”. Odmawianie nas uratuje, bo ten nadmiar wszystkiego nam się wpycha do uszu i oczu – mówiła niedawno w rozmowie z Wojciechem Szotem Małgorzata Halber. Te słowa, niezwykle istotne, nie zwróciły jednak uwagi większości osób pracujących w mediach. Były przemyślane, mądre, ale w żadnej mierze sensacyjne. Spotkały się natomiast z ogromnym odzewem użytkowników internetu, którzy myślą i odczuwają tak jak ich autorka. Danie sobie prawa do mówienia „nie” (i niekoniecznie chodzi tu o asertywność) to w dzisiejszych czasach nie tylko dowód na wysoką samoświadomość, ale i – stety lub niestety – niemałą odwagę.

Małgorzata Halber, pisarka, artystka, przez lata dziennikarka, zajmuje na polskiej scenie literackiej miejsce osobne. Osobne nie znaczy gorsze czy mniej istotne. Pracuje w swoim rytmie, słucha siebie, ostatnio na własną rękę wydała „Kołonotatnik z Bohaterami”. Jest też autorką, między innymi, współautorką – wraz z Olgą Drendą – „Książki o miłości”, a w 2015 opublikowała „Najgorszego człowieka na świecie”, docenioną przez czytelników powieść o życiu z nałogiem i ratowaniu siebie.

O mówieniu „nie”, o pisaniu, o Bohaterze i Bohaterach, recyklingu i prawie do mówienia oraz istnienia na swoich warunkach, Małgorzata Halber porozmawia z Michałem Nogasiem.

📌 Czas: niedziela 19 marca, godz. 19.00
📌 Miejsce: Klub Proza | Wrocławski Dom Literatury (Przejście Garncarskie 2)

Wstęp wolny

Rozmowy na żywo będzie można słuchać w Prozie oraz na antenie Radia Nowy Świat. Natomiast już kolejnego dnia nagranie wideo ze całej rozmowy pojawi się na facebookowych stronach Wrocławskiego Domu Literatury, Wrocławia Miasta Literatury UNESCO i Radia Nowy Świat.

📚 O autorce:
Małgorzata Halber (ur. 1979) – dziennikarka, rysowniczka (autorka komiksu „Bohater”), felietonistka, autorka wielu interwencji internetowych, feministka. Współpracowała z Rozgłośnią Harcerską, Machiną, Hiro, Polskim Radiem, felietonistka Gazety Stołecznej i tygodnika „Polityka”. Ukończyła wydział filozofii na Uniwersytecie Warszawskim. Nakładem wydawnictwa Znak ukazały się jej dwie książki: „Najgorszy Człowiek na Świecie” oraz esej w dialogu „Książka o miłości” współnie z Olgą Drendą.

📚 O prowadzącym:
Michał Nogaś – dziennikarz Gazety Wyborczej, w latach 2000–2016 związany z Programem III Polskiego Radia, a od 2020 z Radiem Nowy Świat. Twórca i gospodarz audycji Czytał. Michał Nogaś w Radio Nowy Świat. Autor książki „Z niejednej półki, zbioru rozmów z pisarkami i pisarzami z całego świata”.

Partnerem cyklu spotkań „Czytał Michał Nogaś (w Prozie)” jest Radio Nowy Świat.