Aktualności

Czytał Michał Nogaś (w Prozie): Maria Peszek i Jan Peszek

02.11.2022

Szczera do bólu, porywająca, opowiadająca o nieszablonowej relacji dwojga wybitnych artystów, którzy są także ojcem i córką. Taka ma być książka „Nakurwiam zen” autorstwa aktorki i piosenkarki Marii Peszek, w której miesza się absurd z powagą, euforia z rozpaczą, rzeczy święte z puszczaniem bąków. Jest też o przyzwoitości w sztuce i w życiu. I o wolności. Partnerem w dialogu dla Marii Peszek jest jej ojciec, aktor filmowy i teatralny Jan Peszek.

I właśnie zarówno autorka książki, Maria Peszek, oraz drugi z bohaterów „Nakurwiam zen”, Jan Peszek, pojawią się w Prozie już w niedzielę 13 listopada, by porozmawiać o książce z red. Michałem Nogasiem. Rozmowy można będzie słuchać na żywo na dwa sposoby: pojawiając się w Prozie (o czym więcej poniżej) lub włączając Radio Nowy Świat.

📌 Czas: niedziela 13 listopada, godz. 19.00

📌 Miejsce: Klub Proza | Wrocławski Dom Literatury

Wstęp wolny, ale…

… jako że spodziewamy się, że chętnych, by uczestniczyć w spotkaniu może być więcej niż mamy miejsc w Prozie, dlatego obowiązywać będą bezpłatne wejściówki. Jak je zdobyć? Są dwa sposoby:

📌 piszecie na adres sekretariat@literatura.wroclaw.pl, w temacie maila wpisujecie „Nakurwiam zen”. Jedna osoba może otrzymać dwie wejściówki. W miarę możliwości będziemy wam odpisywać.
📌dzwonicie pod nr (71) 364 69 71 (w godzinach 8.00 – 16.00, od poniedziałku do piątku). Podobnie jak w przypadku zamówień mailowych, jedna osoba może otrzymać dwie wejściówki.

Podczas spotkania będzie można kupić książkę „Nakurwiam zen” (Wydawnictwo Marginesy), o co zadba krainaksiazek.pl

Zachęcamy też do obejrzenia poprzednich rozmów w ramach cyklu: https://youtu.be/kzG-Edtk6TU

————————————————————————

📚 Maria Peszek o książce:

Tym razem nie używam zapałek. Nie wzniecam rewolucji. Nie krzyczę: „Róbmy dym”. Zeszłam z barykad. Chcę się podzielić opowieścią o niełatwej, ale wspaniałej relacji z ojcem, i ogrzać nią serca. Chcę zabrać was w podróż do źródła mojej siły, a przy okazji sama zrozumieć, skąd się wzięłam, taka, a nie inna. To opowieść o sensie rozmowy i szansie na szczęście w każdych okolicznościach. O afirmacji życia. Jest trochę jak kompas, dzięki któremu łatwiej nawigować przez niespokojny czas

📚 O autorce:

Maria Peszek – wokalistka, aktorka, autorka tekstów, performerka. Przez dziesięć lat aktywności aktorskiej grała u najważniejszych reżyserów teatralnych i filmowych, tworząc wiele nagradzanych ról. Współpracowała między innymi z Jerzym Grzegorzewskim, Piotrem Łazarkiewiczem, Agnieszką Holland, Piotrem Szulkinem, Kazimierzem Kutzem, Krystianem Lupą. Od 2005 roku koncentruje się głównie na twórczości muzycznej, która okazała się jej prawdziwą pasją. Wydała pięć albumów solowych – „miasto mania” (2005), „maria Awaria” (2008), „Jezus Maria Peszek” (2012), „Karabin” (2016), „Ave Maria” (2021). Laureatka prestiżowych nagród: Paszportu „Polityki”, Fryderyków, „Człowieka Roku” w plebiscycie Wdechy „Gazety Wyborczej” i Fenomenu „Przekroju”. Wywołuje skrajne emocje, jasno i otwarcie wyraża swoje poglądy i jest jedną z najbardziej wyrazistych postaci w przestrzeni publicznej. W 2022 roku zagrała główną rolę kobiecą w miniserialu Netflixa Królowa.

📚 O prowadzącym:

Michał Nogaś – dziennikarz, w latach 2000–2016 związany z Programem III Polskiego Radia, a od 2020 z Radiem Nowy Świat. Twórca i gospodarz audycji Czytał. Michał Nogaś w Radio Nowy Świat. Współpracuje również z Gazetą Wyborczą. Autor książki „Z niejednej półki, zbioru rozmów z pisarkami i pisarzami z całego świata”.

Partnerem cyklu spotkań „Czytał Michał Nogaś (w Prozie)” jest Radio Nowy Świat.