Aktualności

Dziś w książce i inne podcasty

29.09.2021

We wrześniowym odcinku podcastu „Dziś w książce” Zuzanna Kowalczyk rozmawia z pisarką i doktorką nauk humanistycznych w zakresie psychologii Mirą Marcinów o tym, czego o nadziei, lęku i zdrowiu psychicznym uczy nas Antoni Kępiński w książce „Rytm życia”. Ponadto w tym miesiącu opublikowaliśmy jeszcze trzy odcinki podcastu Radio Proza.

„Rytm życia” Kępińskiego to książka, która pomaga szukać odpowiedzi na pytania: jak ocalać nadzieję w sytuacjach naprawdę beznadziejnych? Jak oswoić lęk i poczucie osamotnienia? Jakie niebezpieczeństwa niesie nadmiernie wykorzystywana władza? Jak lepiej zrozumieć wyzwania stawiane przez szwankujące zdrowie psychiczne? I jak lepiej zrozumieć siebie oraz tych, którzy się od nas różnią? Mira Marcinów – laureatka Paszportu POLITYKI – przekonuje nas co do  aktualności myśli Kępińskiego, ale też opowiada o stanie polskiej psychiatrii i źródłach nadziei na dzisiejsze czasy.

Ponadto pojawiły się we wrześniu trzy odcinki podcastu Radio Proza. Z Mirosławem Tryczykiem i Michałem Komarem rozmawiamy na okoliczność ich nominacji do Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus, z kolei Tomasz Bąk, poeta wyróżniony m.in. Nagrodą Literacką Gdynia czy Wrocławską Nagrodą Poetycką Silesius, opowiada o pracy nad książką „Playbook”, która łączy świat koszykówki z poezją. Jest interesująco! 😉

Wszystkie odcinki naszych podcastów znajdziecie tutaj:

*Antoni Kępiński – lekarz psychiatrii, naukowiec, humanista, filozof. Najbardziej znany z pojęcia psychiatrii egzystencjalnej, psychiatrii aksjologicznej i metabolizmu energetyczno-informacyjnego. Współprowadził program leczenia osób więzionych w obozie koncentracyjnym w Oświęcimiu. Autor takich książek, jak „Refleksje oświęcimskie”, „Psychopatologia nerwic”, „Rytm życia”, „Schizofrenia”, „Z psychopatologii życia seksualnego”, „Melancholia”, „Psychopatie”, „Lęk”, „Podstawowe zagadnienia współczesnej psychiatrii”, „Poznanie chorego”.

**Mira Marcinów – filozofka, pisarka, doktorka nauk humanistycznych w zakresie psychologii Uniwersytetu Jagiellońskiego, adiunktka w Instytucie Filozofii i Socjologii Polskiej Akademii Nauk. Laureatka Paszportu „Polityki” 2020 w dziedzinie literatury za książkę „Bezmatek”. Autorka takich książek, jak „Historia polskiego szaleństwa”, „Na krawędzi wolności: szaleństwo jako wybór w filozofii Henryka Struvego”, „Niezabliźniona rana Narcyza: dyptyk o nieświadomości i początkach polskiej psychoanalizy” (z Bartłomiejem Dobroczyńskim) i „Bezmatek”.

Wykaz źródeł cytatów wykorzystanych w podcaście:

  1. Rozmowa Wojciecha Bonowicza z Anną Mateją, autorką książki „Poznawanie Kępińskiego. Biografia psychiatry”, z cyklu „Mistrzowie Tischnera”. Dostępna na Youtubie.