Aktualności

DZIŚ W KSIĄŻCE: Snyder. Jak uniknąć skrętu w stronę autorytaryzmu?

23.03.2021

Dziś w książce to nowy projekt realizowany we współpracy „Pisma” oraz Wrocławskiego Domu Literatury i Wrocławia Miasta Literatury UNESCO. Jest to podcast o lekturach, które najtrafniej tłumaczą współczesny świat. Nie jest to jednak klasyczny podcast literacki; nie są to też rozmowy z autorkami i autorami o ich świeżo wydanych publikacjach. Ale książki odgrywają w tym podcaście niemałą rolę, ponieważ służą za punkt wyjścia do przyglądania się najważniejszym zjawiskom i procesom, kształtującym teraźniejszość.

W drugim odcinku podcastu Dziś w książce Zuzanna Kowalczyk zagląda do książki prof. Timothy’ego Snydera* „Droga do niewolności”. Opowiada o tym, w jaki sposób rozpada się dziś na naszych oczach mit końca historii, dlaczego do utrzymania wolności niezbędne jest myślenie historyczne, oraz jak to się stało, że demokracje liberalne zaczęły zmierzać w stronę autorytaryzmu. Z Miłoszem Wiatrowskim** rozmawia o pojęciu „niewolności”, przyczynach obecnych kryzysów społeczno-politycznych w Stanach Zjednoczonych, Rosji i Europie, zagrożeniach i alternatywach dla neoliberalizmu, próbie pogodzenia indywidualizmu ze społeczną odpowiedzialnością i potencjale zmiany, niesionym przez niedawną wygraną prezydentury przez Joego Bidena w USA, czy obywatelskie pobudzenie w Polsce związane z Ogólnopolskim Strajkiem Kobiet. Zapraszamy!

*prof. Timothy Snyder – jeden z najbardziej uznanych współczesnych historyków, profesor Uniwersytetu Yale, specjalista od historii Europy Środkowej i Wschodniej, przez co szczególnie bliska jest mu sytuacja i historia Polski. Jego najbardziej znane książki to „O tyranii. Dwadzieścia lekcji z dwudziestego wieku”, „Skrwawione ziemie. Europa między Hitlerem a Stalinem” oraz „Czarna ziemia. Holokaust jako ostrzeżenie”. Obok tematu historii naszej części Europy, interesują go szczególnie źródła i formy nacjonalizmu.

**Miłosz Wiatrowski – doktorant na Wydziale Historii Uniwersytetu Yale, gdzie pod opieką prof. Timothy’ego Snydera i prof. Marci Shore bada transnarodową historię intelektualną neoliberalizmu w latach 80-tych. Redaktor anglojęzycznego serwisu Gazety Wyborczej „News from Poland”, współpracownik Freedom House, w przeszłości pracownik Kolegium Europejskiego w Natolinie oraz konsultant Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju w Paryżu. Publicysta znany zarówno z łamów „Gazety Wyborczej”, jak i Instragrama, na którym prowadzi konto „milosz_nie_wszystko_wybaczy”, gdzie popularyzuje wiedzę odnośnie bieżącej sytuacji politycznej na świecie.

A wszystkich naszych podcastów posłuchacie tutaj: