Aktualności

„Eseje t.3” Tymoteusza Karpowicza – premiera książki

13.12.2022

15 grudnia o 18.00 zapraszamy na premierowe spotkanie wokół trzeciego tomu „Esejów” Tymoteusza Karpowicza.

„Przez ostatnie lata Wydawnictwo Warstwy wydobywa rozsiane po wielu miejscach, często dotąd niepublikowane i opracowywane z rękopisów lub maszynopisów eseje Karpowicza. Przywołuje je z diaspory, scala ich świat myślany. Dla autora szkice były przede wszystkim sposobem na dzielenie się słowami. Słowami, czyli myślami o tym, co przeczytane; były meldunkami z zobaczonego i doświadczonego” – pisze Joanna Roszak w posłowiu do trzeciego tomu Esejów Tymoteusza Karpowicza. To książka-podróż przez wzruszenia i fascynacje jednego z ostatnich wielkich modernistów. Od Małego Księcia, przez Rosję, po normalnych ludzi, którzy cieszą się jak zakwitnie drzewo i tych, którzy się nie cieszą. Karpowicz opowiada świat z poczuciem humoru i rozmachem. Trzeci tom Esejów jest również najbardziej publicystyczny, autor przygląda się językom władzy, obnaża jego mechanizmy. Znajdziemy w tej książce też recenzje teatralne, literackie i krótkie prozy. Rafał Wojaczek nazywał Karpowicza Mistrzem Mowy Polskiej. Niniejsza publikacja potwierdza, że Wojaczek się nie mylił.

W spotkaniu udział weźmie Jan Stolarczyk – redaktor książki, wieloletni recenzent miesięcznika „Odra”, sekretarz i edytor twórczości Tadeusza Różewicza.
Rozmowę poprowadzi Emil Pasierski.

Zapraszamy do Prozy, klubu Wrocławskiego Domu Literatury (ul. Przejście Garncarskie 2, II p.) w czwartek 15 grudnia 2022 o godz. 18.00.

Spotkanie będzie transmitowane na kanałach facebookowych Wydawnictwa Warstwy, Wrocławskiego Domu Literatury, Prozy i Wrocławia Miasta Literatury UNESCO.Zapraszamy na spotkanie i do sklepu Wydawnictwa Warstwy —->