Aktualności

Ex-centrum – wbrew chaosowi współczesności

04.10.2020

„Stwórzmy biblioteki nowych pojęć. Wypełnijmy je treścią eks-centryczną, taką, o której centrum nie słyszało. Będzie nam przecież brakowało słów, terminów, zwrotów, fraz, a kto wie, czy nie całych stylów i gatunków do opisywania tego, co nadejdzie” – ten apel Olgi Tokarczuk to fragment tekstu, który ukazał się w numerze „Polityki” 30 września. Tym samym zainaugurował on projekt Ex-centrum, którego pomysłodawczynią jest właśnie nasza Noblistka, a wspólnej realizacji całości podjeła się Fundacja Olgi Tokarczuk, Wrocławski Dom Literatury i „Polityka”.

Poczynając od ostatniej środy września, co tydzień do końca listopada na łamach „Polityki” ukazywać się będą kolejne eseje autorstwa ex-centryczek i ex-centryków, wśród których znajdziemy: Agnieszkę Holland, Mariana Turskiego, Andę Rottenberg, Edwina Bendyka, Ewę Bińczyk, Urszulę Zajączkowską i Zbigniewa Mikołejkę. Wbrew chaosowi współczesności spróbują oni w swoich tekstach zmierzyć się z nakreślonymi przez Tokarczuk problemami, szukając nowych kontekstów intelektualnych, podejmując takie kwestie, jak uniwersalność, po-wolność, solidarność, neoekonomia czy duchowość. Tekstom pisanym – pamiętając, w jakich czasach przyszło nam żyć – towarzyszyć będą treści wideo. Od środy 7 października na stronach facebookowych oraz kanałach YouTube FOT i WDL ukazywać się będą rozmowy kuratorów Ex-centrum – Edwina Bendyka i Irka Grina – z autorkami i autorami wcześniej publikowanych esejów. Dyskusje te stanowić będą cenne uzupełnienie i komentarz do zagadnień, tematów, a może nawet wizji, jakie zostaną zaprezentowane na łamach „Polityki”.

Zwieńczeniem projektu będzie przygotowanie książki z wyborem tekstów powstałych w ramach projektu. Jesteśmy ciekawi wizji świata, który – zgodnie z najlepszymi tradycjami futurologii – wyłoni się z tej zbiorowej pracy wyobraźni ludzi nauki i kultury. Jak bardzo będzie on osobliwy? Ekscentryczny? Tego dowiemy się niebawem.

fot. Max Pflegel/Wrocławski Dom Literatury