środa, 18 października 2023
,19:00
Bartek Sabela „Wędrówka tusz” – spotkanie autorskie + zbiórka
Stowarzyszenie Otwarte Klatki i Wrocławski Dom Literatury zapraszają na spotkanie z Bartkiem Sabelą (reporterem i aktywistą), które dotyczyć będzie książki „Wędrówka tusz” (Wydawnictwo Czarne). W trakcie wydarzenia prowadzona będzie zbiórka na rzecz działalności Otwartych Klatek.
W swoim najnowszym reportażu Sabela ujawnia okrutne i bestialskie praktyki branży mięsnej w Polsce, jednocześnie demaskując manipulacje, którym jesteśmy poddawani. Jeśli wierzyliście, że produkty mięsne, które trafiają na wasze talerze, pochodzą od lokalnych rolników, którzy z szacunkiem traktują zwierzęta, to byliście w błędzie. W ogromnej większości przypadków prawda jest przerażająco inna. „Wędrówka tusz” uderza w czytelnika faktami, pokazując, jak pod względnie delikatnymi nazwami ukryte są okrutne wobec żywych stworzeń czyny.
📌 Czas: środa 18 października, godz. 19.00
📌 Miejsce: Proza | Wrocławski Dom Literatury (Przejście Garncarskie 2, II piętro)
📌 Prowadzenie: Maria Madej
Wstęp wolny
W trakcie spotkania będzie możliwość wpłacenia środków na działalność Otwartych Klatek, której głównym celem jest poprawa warunków życia zwierząt hodowlanych. Główne obszary działań organizacji to wprowadzanie systemowych zmian społecznych, dokumentowanie warunków chowu przemysłowego oraz edukacja promująca pozytywne postawy wobec zwierząt. W 2017 r. Otwarte Klatki zostały uznane za jedna z najskuteczniejszych organizacji prozwierzęcych na świecie.
📺 Rozmowa będzie streamowana między innymi na fanpejdżach Wrocławskiego Domu Literatury czy Wrocławia Miasta Literatury UNESCO.
📚 O książce „Wędrówka tusz”:
Na początku XX wieku pewna gospodyni domowa z hrabstwa Sussex zamówiła pięćdziesiąt kurczaków. W wyniku nieporozumienia przysłano jej pięćset sztuk. Trzy lata później miała ich już dziesięć tysięcy, a hrabstwo stało się największym ośrodkiem produkcji drobiu na świecie. Gdy tematem efektywnego rozmnażania zwierząt zainteresowali się biolodzy, genetycy i chemicy, hodowle szybko zaczęły przypominać masową produkcję.
Wędrówka tusz to zapis dziesiątek rozmów pokazujących mnogość perspektyw – hodowców, pracowników ferm, weterynarzy, aktywistów działających na rzecz praw zwierząt, przywódców religijnych i polityków. Bartek Sabela ze znajomością rzeczy opowiada o procesie produkcji mięsa: od narodzin zwierzęcia przez jego przyspieszony techniką rozwój po szybką – przez wielu uważaną za humanitarną – śmierć. Uważnie wczytuje się w pisma branży hodowlanej i raporty GUS-u, zagłębia w Biblię i prace filozofów. A wszystko po to, by rzetelnie opowiedzieć o miejscu zwierząt we współczesnym świecie.
📚 O autorze:
Bartek Sabela (ur. 1982) – reporter, fotograf, aktywista. Jako autor książek debiutował w 2013 roku książką Może (morze) wróci. Ta opowieść o Uzbekistanie i ginącym Morzu Aralskim została nagrodzona Bursztynowym Motylem oraz Nagrodą Magellana. W październiku 2015 roku w Wydawnictwie Czarne ukazała się jego druga książka „Wszystkie ziarna piasku” o Saharze Zachodniej, ostatniej afrykańskiej kolonii, wyróżniona Afrykasem 2015 przez Fundację Afryka Inaczej i nominowana do Nagrody „Newsweeka” im. Teresy Torańskiej. W kwietniu 2017 wydał trzecią książkę „Afronauci” – reportaż o pewnym Zambijczyku, który pięćdziesiąt lat temu chciał zostać pierwszym człowiekiem na Księżycu, a w marcu 2023 roku ukazała się jego reportaż o przemysłowej hodowli zwierząt „Wędrówka tusz”. Sabela pisał także teksty o Demokratycznej Republice Konga, Kenii, Algierii, Bhutanie, Mauretanii, Nigrze oraz Polsce m.in. dla magazynów „Duży Format”, „Kontynenty”, „Podróże” i „Pismo”.