poniedziałek, 9 września 2024
,17:30 - 20:30
W związku z niesprzyjającą pogodą wydarzenie zostało przeniesione do Klubu Proza (Przejście Garncarskie 2, II p.). Wydarzenie rozpocznie się o 17.30
Co można lepszego robić w poniedziałkowe popołudnie niż słuchać literatury czytanej na żywo? Naszym zdaniem nic, dlatego w poniedziałek 9 września zapraszamy was do Willi Karpowiczów na wrocławskich Krzykach, czyli siedziby Fundacji Olgi Tokarczuk.
Tego dnia w ogrodzie na tyłach willi odbędzie się plenerowe czytanie fragmentów „Ksiąg Jakubowych” Olgi Tokarczuk (w wykonaniu Mariusza Bonaszewskiego) i „Fizyki smutku” Georgiego Gospodinowa (w wykonaniu gościni specjalnej). Czytaniu towarzyszyć będzie muzyka na żywo – skomponowana i wykonana przez Jakuba Majchrzaka.
Ideą czytania sensorycznego jest wyłączenie wzroku (zapewniamy dla wszystkich uczestników opaski na oczy) i wyostrzenie pozostałych zmysłów. Głośna lektura, dźwięki muzyki, zapach późnoletniego sadu – mamy nadzieję, że wszystkie te bodźce pozwolą uczestnikom w zupełnie wyjątkowy sposób doświadczyć literatury. Przyczynią się do tego również zaproszeni lektorzy, wybitny aktor teatralny i filmowy Mariusz Bonaszewski i gościni specjalna, a także wybrane przez nas książki.
„Księgi Jakubowe” to jedna z najważniejszych powieści w dorobku wrocławskiej Nobliski – w tym roku obchodzimy 10 rocznicę pierwszego wydania książki. Ta opowieść o XVIII-wiecznej Rzeczpospolitej i charyzmatycznym, samozwańczym Mesjaszu Jakubie Franku nie tylko zdobyła wiele nagród i ponad milion czytelników na całym świecie, ale i – według wielu – utorowała Oldze Tokarczuk drogę do literackiej Nagrody Nobla. „Fizyka smutku”, misterna opowieść o dziejach wielopokoleniowej rodziny wpisujących się w losy Europy Środkowo-Wschodniej, w 2019 roku otrzymała Literacką Nagrodę Europy Środkowej Angelus. Jej autor, bułgarski pisarz Georgi Gospodinow, jest również laureatem Międzynarodowej Nagrody Bookera.
I jeszcze jedna ważna informacja: ogród Willi Karpowiczów nie jest bardzo duży, dlatego na wydarzenie obowiązują zapisy – decyduje kolejność zgłoszeń, więc nie zwlekajcie!
➡️Czas: poniedziałek 9 września, godz. 17.30
➡️Miejsce: Willa Karpowiczów, ul. Krzycka 29
➡️Wstęp wolny, liczba miejsc ograniczona. Zapisy przez formularz dostępny pod adresem: https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSfXA8HPc7IrKvEjCNm0ZABC3rwH6Ed9K9H7hOQS_EG7LEM09Q/viewform
Willa Karpowiczów jest dostępna dla osób z niepełnosprawnością ruchu. Na widowni zostanie wydzielona przestrzeń dla osób na wózkach, zapewniamy również audiodeskrypcję. Prosimy o zgłaszanie specjalnych potrzeb w formularzu rejestracyjnym.
➡️Dojazd: tramwajami linii 7 i 17 oraz autobusami linii D, 107 i 133. Willa Karpowiczów znajduje się w odległości około 400 metrów od przystanku tramwajowego Radio i Telewizja i przy samym przystanku autobusowym Zimowa.
Na wydarzenie zaprasza Wrocławski Dom Literatury i partnerzy projektu Bliżej kultury: Fundacja Olgi Tokarczuk i Fundacja Katarynka.
—
„Bliżej kultury” to projekt obejmujący atrakcyjną, różnorodną i włączającą ofertę kulturalną, na którą składają się: spotkania literackie z pisarkami i pisarzami, pokazy filmowe z dyskusjami oraz czytania sensoryczne literatury współczesnej w wykonaniu znanych i lubianych aktorek i aktorów. Kluczowym założeniem projektu jest rozwijanie aktywności kulturalnej i integracja wszystkich mieszkanek i mieszkańców Wrocławia oraz zapewnienie dostępności wydarzeń możliwie jak najszerszemu gronu zainteresowanych osób. Stąd też zastosowanie takich rozwiązań jak: audiodeskrypcja, napisy, tłumaczenie migowe, pętle indukcyjne i transmisje online.
Organizator: Wrocławski Dom Literatury
Partnerzy: Fundacja Katarynka, Kino Nowe Horyzonty, Fundacja Olgi Tokarczuk
Autorką identyfikacji graficznej jest Żaneta Strawiak-Pulkowska.
—
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.