poniedziałek, 9 grudnia 2024
,17:00
Wrocławski Dom Literatury serdecznie zaprasza na kolejny seans w ramach cyklu „Bliżej kultury”! Tym razem na ekranie zobaczymy film „Simona” z 2022 roku – niezwykłą opowieść o Simonie Kossak, której życie i twórczość w ostatnich latach zyskały nowy blask.
Simona Kossak to postać nietuzinkowa: biolożka, wyjątkowa osobowość, popularyzatorka nauki, obrończyni przyrody, która spędziła życie w sercu Puszczy Białowieskiej, zgłębiając jej tajemnice. Film w reżyserii Natalii Korynckiej-Gruz przenosi widzów do tego magicznego świata, ukazując nie tylko miłość Simony Kossak do natury, ale także wyzwania i pasje, które towarzyszyły jej na co dzień.
Po seansie zapraszamy na spotkanie z reżyserką filmu, Natalią Koryncką-Gruz, oraz autorką książki „Simona. Opowieść o niezwyczajnym życiu Simony Kossak”, Anną Kamińską. Będzie to okazja, by dowiedzieć się więcej zarówno o pracy nad filmem, jak i o książce, która stała się inspiracją dla kinowej produkcji.
—
📌Czas: poniedziałek, 9 grudnia, godzina 17.00
📌Miejsce: Kino Nowe Horyzonty | Kazimierza Wielkiego 19a/21
🎫Wstęp wolny. Bezpłatne wejściówki można odbierać w kasie kina od 2 grudnia.
Film z audiodeskrypcją i napisami. Możliwość wypożyczenia pętli indukcyjnych. Rozmowa po pokazie będzie tłumaczona na PJM.
📧Rezerwacja biletów i odbiorników, zgłaszanie zapotrzebowania na asystentów, którzy pomogą w dotarciu na miejsce wydarzenia oraz innych specjalnych potrzeb pod adresem: info@literatura.wroclaw.pl
➡️Dostępność kina: https://www.kinonh.pl/art.s?id=2507
➡️Dojazd: tramwajami linii 3, 6, 7, 10, 11, 12, 13 i 18 oraz autobusami linii K, 132 i 142. Kino znajduje się w odległości około 50 metrów od przystanków Rynek oraz Narodowe Forum Muzyki.
—
O filmie:
Kim naprawdę była Simona Kossak – legendarna badaczka, która żyła otoczona zwierzętami w Puszczy Białowieskiej? Dlaczego uciekła od rodziny – słynnego rodu Kossaków? Jak wyglądało życie pierwszej polskiej ekolożki-aktywistki w latach 70.? Unikalne, często prezentowane po raz pierwszy w filmie, zdjęcia i nagrania z archiwum Simony oraz jej partnera Lecha Wilczka przenoszą nas do prastarej Puszczy i pozwalają doświadczyć wyjątkowego życia z dala od cywilizacji. Simona była ulubienicą terroryzującego okolicę kruka, matkowała rysiowi i łosiom, a jej empatyczne podejście do zwierząt i roślin nie tylko pozwoliło nam zobaczyć Puszczę Białowieską jako unikalny na skalę światowa ekosystem, ale też pomaga nam zrozumieć, że jesteśmy współlokatorami na Ziemi i powinniśmy pozwolić innym istotom żyć. Ta barwna, bezkompromisowa i wyprzedzająca swój czas wizjonerka często samotnie musiała walczyć o dobro oraz szacunek dla przyrody.
—
O gościniach:
Anna Kamińska – absolwentka polonistyki na Uniwersytecie Warszawskim. Publikowała m.in. w „Gazecie Wyborczej”. Autorka książek: „Odnalezieni. Prawdziwe historie adoptowanych” (2010) oraz bestsellerowych biografii: Haliny Krüger-Syrokomskiej „Halina” (2019), Wandy Rutkiewicz „Wanda” (2017) i Simony Kossak „Simona” (2015). Za tę ostatnią nominowana do Nagrody Literackiej Prezydenta Miasta Białegostoku im. Wiesława Kazaneckiego. Laureatka tej nagrody za wydaną w 2017 roku książkę „Białowieża szeptem. Historie z Puszczy Białowieskiej”. Nominowana do Bestsellerów Empiku za „Wandę” – jedną z dwóch najchętniej czytanych biografii 2017 roku! Laureatka Grand Prix XXIV Festiwalu Górskiego im. Andrzeja Zawady za „Halinę” – Książkę Górską Roku 2019 oraz – również za „Halinę” – laureatka Nagrody Literackiej Zakopanego 2020. Za wydaną w 2023 roku książkę „Marek Jackowski. Głośniej!” Anna Kamińska otrzymała nominację do Literackiej Nagrody Warmii i Mazur WAWRZYN.
Natalia Koryncka-Gruz – reżyserka i scenarzystka. Za krótki metraż „1 -1” nagrodzona w Monachium. Jej „Amok” wyróżniono w Gdyni Nagrodą za Debiut Reżyserski lub Drugi Film. Autorka głośnych filmów dokumentalnych i cenionych spektakli Teatru Telewizji. Należy do Polskiej Akademii Filmowej.
—
„Bliżej kultury” to projekt obejmujący atrakcyjną, różnorodną i włączającą ofertę kulturalną, na którą składają się: spotkania literackie z pisarkami i pisarzami, pokazy filmowe z dyskusjami oraz czytania sensoryczne literatury współczesnej w wykonaniu znanych i lubianych aktorek i aktorów. Kluczowym założeniem projektu jest rozwijanie aktywności kulturalnej i integracja wszystkich mieszkanek i mieszkańców Wrocławia oraz zapewnienie dostępności wydarzeń możliwie jak najszerszemu gronu zainteresowanych osób. Stąd też zastosowanie takich rozwiązań jak: audiodeskrypcja, napisy, tłumaczenie migowe, pętle indukcyjne i transmisje online.
Organizator: Wrocławski Dom Literatury
Partnerzy: Fundacja Katarynka, Kino Nowe Horyzonty, Fundacja Olgi Tokarczuk
Autorką identyfikacji graficznej jest Żaneta Strawiak-Pulkowska.
—
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.