wtorek, 5 listopada 2024
,18:00
Wrocławski Dom Literatury zaprasza na kolejne wydarzenie w ramach cyklu Bliżej kultury. We wtorek 5 listopada o 18.00 wrocławianie i wrocławianki będą mieli okazję spotkać się z twórcą bestsellerowych kryminałów, zdobywcą niezliczonych nagród literackich (w tym Nagrody Wielkiego Kalibru czy Paszportu „Polityki”) – Markiem Krajewskim. Z autorem o jego najnowszej książce „Ostatni pisarz”, a także o tym, co sprawia, że kryminały cieszą się nieustającą popularnością, porozmawia dziennikarka Radia RAM Anna Fluder.
—
📌 Czas: wtorek 5 listopada, godzina 18.00
📌 Miejsce: klub Proza, Przejście Garncarskie 2 (II piętro)
Wstęp wolny
📚 Podczas spotkania będzie można zakupić książki autora i otrzymać autograf.
Spotkanie będzie tłumaczone na PJM, zapewniamy również audiodeskrypcję. Możliwość wypożyczenia pętli indukcyjnych na miejscu – rezerwacja odbiorników pod adresem info@literatura.wroclaw.pl
Specjalne potrzeby oraz zapotrzebowanie na asystentów, którzy pomogą w dotarciu na miejsce wydarzenia można zgłaszać pisząc na adres: info@literatura.wroclaw.pl
Dojazd: tramwajami linii 6, 7 (przystanek Oławska, 270 m od przystanku do klubu Proza) oraz tramwajami linii 3, 5, 10, 11, 12, 13, 18 i autobusem K (przystanek Świdnicka, 500 m od przystanku do Prozy).
Dostępność: na parterze budynku znajduje się winda – po wejściu do budynku, w głębi korytarza po prawej stronie. Toalety znajdują się na parterze i drugim piętrze (toaleta dla osób poruszających się na wózkach jest dostępna tylko na II piętrze). W klubie znajdują się miejsca dla osób na wózkach – o ich wskazanie prosimy pytać obsługę.
—
O autorze:
Marek Krajewski (ur. 1966) – autor serii kryminałów o Eberhardzie Mocku, pracowniku Prezydium Policji w przedwojennym Wrocławiu, oraz o Edwardzie Popielskim, komisarzu Policji Państwowej w przedwojennym Lwowie, a także horroru „Demonomachia”. Zanim w 2007 roku poświęcił się całkowicie działalności literackiej, wykonywał różnorodne prace. W latach 1992–2007 był zatrudniony w Instytucie Filologii Klasycznej i Kultury Antycznej Uniwersytetu Wrocławskiego. Zadebiutował w roku 1999 powieścią „Śmierć w Breslau”. Uhonorowany licznymi nagrodami i odznaczeniami, w tym Paszportem „Polityki” (2006) oraz Dolnośląską Nagrodą Kultury Silesia (2022). W 2023 roku otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Wrocławia. Jego książki były wielokrotnie adaptowane, zarówno na potrzeby teatru (m.in. 2019 – „Mock. Czarna burleska” w Teatrze Muzycznym Capitol we Wrocławiu, reż. Konrad Imiela), jak i telewizji („Erynie”, 2022, reż. Borys Lankosz). Książki Marka Krajewskiego zostały przełożone na 21 języków.
—
O książce:
Wrocław 2079. Pod koniec dwudziestego pierwszego wieku zbrodnia ma się doskonale. Do starego policjanta wraca sprawa, która położyła się cieniem na całej jego karierze. W miejscach publicznych, na oczach innych, dochodzi do brutalnych, krwawych morderstw. Ofiary łączy profesja. Winny skutecznie ukrywa się za tworami sztucznej inteligencji. Labirynty wrocławskiego metra i zakamarki blokowisk, najwyższe piętra drapaczy chmur i zapomniane gabinety uniwersytetu. Święte języki i bezduszne algorytmy. Jak w świecie zdominowanym przez technologię odkryć tajemniczego mordercę – mistrza mistyfikacji?
—
„Bliżej kultury” to projekt obejmujący atrakcyjną, różnorodną i włączającą ofertę kulturalną, na którą składają się: spotkania literackie z pisarkami i pisarzami, pokazy filmowe z dyskusjami oraz czytania sensoryczne literatury współczesnej w wykonaniu znanych i lubianych aktorek i aktorów. Kluczowym założeniem projektu jest rozwijanie aktywności kulturalnej i integracja wszystkich mieszkanek i mieszkańców Wrocławia oraz zapewnienie dostępności wydarzeń możliwie jak najszerszemu gronu zainteresowanych osób. Stąd też zastosowanie takich rozwiązań jak: audiodeskrypcja, napisy, tłumaczenie migowe, pętle indukcyjne i transmisje online.
Organizator: Wrocławski Dom Literatury
Partnerzy: Fundacja Katarynka, Kino Nowe Horyzonty, Fundacja Olgi Tokarczuk
Autorką identyfikacji graficznej jest Żaneta Strawiak-Pulkowska.
—
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.