środa, 20 listopada 2024
,18:00
Wrocławski Dom Literatury zaprasza na kolejne wydarzenie w ramach cyklu Bliżej kultury, podczas którego spotkamy się ze Szczepanem Twardochem, a pretekstem będzie jego najnowsza książka, która ukazała się w czerwcu tego roku nakładem Wydawnictwa Literackiego.
„Powiedzmy, że Piontek” to dwunasta powieść w dorobku autora. Czego możemy spodziewać się tym razem? Na pewno wielu niejednoznaczności, eksperymentu, ironii, odniesień do polityki, filozofii i tekstów kultury, nawiązań do historii Śląska i śląskości, i z całą pewnością niejednej niespodzianki. Nie możemy jednak zdradzać wszystkiego. Dlatego też zachęcamy do spotkania się ze Szczepanem Twardochem w piątek 20 listopada o 18.00 w klubie Proza, a zaraz potem do sięgnięcia po lekturę (lub w odwrotnej kolejności).
Rozmowę z pisarzem poprowadzi literaturoznawczyni, tłumaczka i wykładowczyni w Katedrze Judaistyki im. Tadeusza Taubego Uniwersytetu Wrocławskiego – Joanna Degler.
—
⏰ Czas: piątek 20 listopada, godz. 18.00
📌 Miejsce: klub Proza, Przejście Garncarskie 2 (II piętro)
Wstęp wolny!
▶️ Spotkanie będzie transmitowane na profilach FB Wrocławskiego Domu Literatury, Wrocławia Miasta Literatury i Prozy.
📚 Na miejscu będzie można zakupić książki autora.
Rozmowa będzie tłumaczona na PJM, zapewniamy również audiodeskrypcję.
Zapisy, specjalne potrzeby oraz zapotrzebowanie na asystentów, którzy pomogą w dotarciu na miejsce wydarzenia można zgłaszać do na adres – info@literatura.wroclaw.pl
Dojazd: tramwajami linii 6, 7 (przystanek Oławska, 270 m od przystanku do klubu Proza) oraz tramwajami linii 3, 5, 10, 11, 12, 13, 18 i autobusem K (przystanek Świdnicka, 500 m od przystanku do Prozy).
Dostępność: na parterze budynku znajduje się winda – po wejściu do budynku, w głębi korytarza po prawej stronie. Toalety znajdują się na parterze i drugim piętrze (toaleta dla osób poruszających się na wózkach jest dostępna tylko na II piętrze). W klubie znajdują się miejsca dla osób na wózkach – o ich wskazanie prosimy pytać obsługę.
—
O autorze:
Szczepan Twardoch (ur. 1979) – autor powieści: Morfina (2012), Drach (2014), Król (2016), Królestwo (2018), Pokora (2020), Chołod (2022), Powiedzmy, że Piontek (2024), a także dramatu Byk (2022). Jego książki sprzedały się dotąd w ponad milionowym nakładzie. Uhonorowany wieloma nagrodami, między innymi Paszportem „Polityki”, Nagrodą im. Kościelskich, Brücke Berlin-Preis, Śląskim Wawrzynem Literackim, Nagrodą Kulturalną Onetu O!Lśnienie, Nagrodą Czytelników Nike, Nagrodą im. K. Kutza i licznymi nominacjami (między innymi do nagród Nike, Gdynia i Angelus). Prawa do jego powieści zostały sprzedane do kilkunastu krajów. Zaangażowany w pomoc dla Ukrainy. Z organizowanych przez niego zbiórek przekazane zostało ponad półtora miliona złotych na sprzęt wojskowy oraz samochody dla ukraińskiej armii. Mieszka w Pilchowicach na Górnym Śląsku.
—
O książce:
Powiedzmy, że Erwin Piontek, 73-letni górnik, wybiera się w rejs dookoła świata. Na starym jachcie żaglowym typu Venus, z wysłużonym gumowym sztormiakiem, czerwoną wełnianą czapką, harcerską busolą w żeglarskim worku i skrupulatnie obliczonym prowiantem jest przygotowany na samotną wyprawę. Ma ambitny plan, by nigdy nie zawijać do portu, przez całe dwadzieścia dziewięć tysięcy mil.
Powiedzmy, że losy Piontka mogą też przebiegać inaczej. Nie żegluje, a leży na czerwonej ziemi, w dolinie rzeki Auob, która nie płynie przez Deutsch-Südwestafrika, ponieważ jest wyschnięta, ale tam się znajduje. Zamiast gumowego sztormiaka ma na sobie sztruksową bluzę mundurową, pas z szelkami i ośmioma ładownicami na amunicję.
Zresztą może jest zupełnie inaczej. Może Erwin Piontek jest sobowtórem pewnego dyktatora? Kto wie?
Powiedzmy, że ten, kto przeczyta.
—
„Bliżej kultury” to projekt obejmujący atrakcyjną, różnorodną i włączającą ofertę kulturalną, na którą składają się: spotkania literackie z pisarkami i pisarzami, pokazy filmowe z dyskusjami oraz czytania sensoryczne literatury współczesnej w wykonaniu znanych i lubianych aktorek i aktorów. Kluczowym założeniem projektu jest rozwijanie aktywności kulturalnej i integracja wszystkich mieszkanek i mieszkańców Wrocławia oraz zapewnienie dostępności wydarzeń możliwie jak najszerszemu gronu zainteresowanych osób. Stąd też zastosowanie takich rozwiązań jak: audiodeskrypcja, napisy, tłumaczenie migowe, pętle indukcyjne i transmisje online.
Organizator: Wrocławski Dom Literatury
Partnerzy: Fundacja Katarynka, Kino Nowe Horyzonty, Fundacja Olgi Tokarczuk
Autorką identyfikacji graficznej jest Żaneta Strawiak-Pulkowska.
—
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.