wtorek, 22 czerwca 2021
,19:00
PROZA,
Wroclaw 50-107
Jaka jest prawdziwa Grecja, kraj nr 1 dla Polek i Polaków, jeśli idzie o cel wakacyjnych podróży? Co wiemy o greckim nacjonalizmie czy wręcz faszyzmie? Jak ten kraj radzi sobie czy może raczej nie radzi z kryzysem migracyjnym? To zaledwie kilka pytań, na które odpowiedzi w swojej najnowszej książce szuka Dionisios Sturis.
„Zachód słońca na Santorini. Ciemniejsza strona Grecji” będący kontynuacją bestsellerowego tomu „Grecja. Gorzkie Pomarańcze” to z jednej strony reporterska opowieść o współczesnej Grecji, jakże innej niż ta znana z folderów turystycznych, a zarazem także uniwersalna historia o dojrzewaniu i konstruowaniu własnej tożsamości, o tym, co znaczy być Grekiem, być Polakiem, lub w ogóle – mieć pochodzenie.
Na spotkanie z autorem zapraszamy we wtorek 22 czerwca o godz. 19.00 do Klubu Proza we Wrocławskim Domu Literatury. Rozmowę poprowadzi Waldek Mazur.
A tych, którzy nie będą mogli pojawić na miejscu, zapraszamy do śledzenia transmisji ze spotkania tutaj, a także na facebookowych stronach m.in. Wydawnictwa Poznańskiego, Wrocławskiego Domu Literatury i Wrocławia Miasta Literatury UNESCO.
I uwaga – w Klubie Proza będziecie mogli kupić książki Dionisiosa Sturisa, o co zadba krainaksiazek.pl.
Czas: wtorek 22 czerwca, godz. 19.00
Miejsce: Klub Proza | Wrocławski Dom Literatury (Przejście Garncarskie 2, wrocławski Rynek)
——————————————————————————
O autorze:
Dionisos Sturis – nagradzany dziennikarz, pisarz, podcaster. Przez wiele lat pracował w radiu TOK FM. Współpracował jako reporter z „Dużym Formatem” i „Polityką”. Autor książek: „Grecja. Gorzkie pomarańcze”, „Gdziekolwiek mnie rzucisz”, „Nowe życie. Jak Polacy pomagali uchodźcom z Grecji” oraz „Głosy. Co się zdarzyło na wyspie Jersey”
O książce:
Dionisios Sturis wraca z kontynuacją bestsellerowego tomu „Grecja. Gorzkie Pomarańcze”. Nagradzany autor domyka reporterski dyptyk o współczesnej Grecji. Opowiada intymną, bolesną, a zarazem uniwersalną historię o dojrzewaniu i konstruowaniu własnej tożsamości, i o tym, co znaczy być Grekiem, być Polakiem, lub w ogóle – mieć pochodzenie.
Apo pu ise? Skąd jesteś?– pytają siebie nawzajem Grecy, gdy chcą wiedzieć, z kim mają do czynienia. To niewinne pytanie – o geografię, rodzinną wioskę, o ojca – w ostatnich latach zyskało dodatkowe, mroczne oblicze: stało się okrzykiem bojowym faszystów. Często było to ostatnie pytanie, jakie słyszały ofiary ksenofobicznej przemocy – imigranci i uchodźcy, ale też niewystarczająco „greccy” Grecy, jak raper Pawlos Fisas, zabity przez nacjonalistów w 2013 roku – zanim zaczęły się ciosy. Kiedy mordercy z partii Złoty Świt stanęli przed sądem, rozpoczęła się walka o grecką demokrację.
Sturis wraca do Grecji bogatszy w doświadczenia z kilku lat dokumentowania jej losów i tworzy opowieść dojrzałą, głęboką, porywającą w swojej odwadze i szczerości.