czwartek, 15 lutego 2024
,18:45
Czy można powiedzieć jeszcze coś nowego na temat „banalności zła”? Zapraszamy na dyskusję na temat długo oczekiwanego filmu Jonathana Glazera i powieści Martina Amisa, która stała się inspiracją dla scenariusza „Strefy interesów”.
Po seansie odbędzie się rozmowa, w której wezmą udział: Joanna Lamparska – pisarka, dziennikarka, autorka książki L„ekarze od zabijania. Medyczna gwardia Hitlera”; Marcin Wodziński – polski historyk, kierownik Katedry Judaistyki im. Tadeusza Taubego na Uniwersytecie Wrocławskim; Emilia Konwerska – literaturoznawczyni, publicystka, kuratorka, poetka.
🗓️ 15 lut / cz
🕖 18:45
🎟️ https://bit.ly/Strefa_Interesow_Dom_W_Kinie_KNH
📚 O cyklu:
„Dom w Kinie” to cykl, w którym literatura spotyka się z filmem. Nieregularnie, ale cyklicznie, Kino Nowe Horyzonty wspólnie z Wrocławskim Domem Literatury zaprasza na pokazy, których wspólnym mianownikiem jest literatura.
🎥 O filmie:
W „Strefie interesów” brytyjski reżyser Jonathan Glazer przygląda się domowej idylli w czasach nazistowskich Niemiec. Rudolf (Christian Friedel) wraz z żoną Hedwig (Sandra Hüller) oraz czwórką dzieci i psem mieszkają w przestronnym, pedantycznie czystym domu z wypielęgnowanym ogrodem i szklarnią. Celebrują rodzinne obiady, marzą o wakacjach w ukochanych Włoszech. W weekendy lubią popływać kajakami lub pospacerować po lesie z przyjaciółmi. Jednak zza ścian ich domu często dobiegają niepokojące odgłosy, a czasem rozpaczliwe krzyki, ponieważ Rudolf Höss jest komendantem obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau.
„Strefa interesów” to porażające studium banalności zła, w którym nigdy nie jesteśmy świadkami ludobójstwa ani obozowej rzeczywistości. Wszystko, co brutalne, od czego chce się odwrócić wzrok, zostaje wypchnięte poza dom Rudolfa i Hedwig, hermetycznie zamknięte poza ich codziennym życiem. Rodzinną sielankę tylko od czasu do czasu zakłóca dym z pobliskich kominów obozu. Czy można urządzić sobie sterylny raj w cieniu cudzego piekła, tak aby jego ślady nie przeniknęły do świadomości i sumienia?