wtorek, 15 kwietnia 2025
,18:00
„Mam już dość umniejszania sobie, kurczenia się, wpasowywania siebie w czyjeś oczekiwania estetyczne, dyskutowania o moim prawie do istnienia. Tą książką chcę pokazać, że grubość jest niezauważoną cechą dyskryminowaną, chociaż wykluczanie grubych osób to powszechne zjawisko” – mówi Natalia Skoczylas o książce „Grubancypacja”, napisanej wspólnie z Urszulą Chowaniec.
Spotkanie z autorkami książki „Grubancypacja. O grubości bez przepraszania” poprowadzi dr Zuzanna Kołodziejska-Smagała. Odbędzie się ono 15 kwietnia w Klubie Proza, a tematem rozmowy będzie ciało i niewidoczna dyskryminacja ze względu na jego rozmiar.
Czas: 15 kwietnia, godz. 18.00
Miejsce: Klub Proza, Przejście Garncarskie 2
Wstęp wolny
Spotkanie będzie transmitowane online między innymi na FB Wrocławskiego Domu Literatury czy Wrocławia Miasta Literatury UNESCO.
O książce:
Jak się żyje po drugiej stronie kultury diety?
Urszula Chowaniec i Natalia Skoczylas – niezmordowane pogromczynie mitów i aktywistki walczące o równe traktowanie – snują wielowątkową opowieść o tym, że bycie grubą osobą to żaden wstyd. Ta książka to grubancypacyjny elementarz, dzięki któremu spojrzysz inaczej na to, jak myślimy i mówimy o grubości, dostaniesz narzędzia do zmiany postrzegania ciała i dowiesz się, jak wygląda rzeczywistość osób doświadczających systemowej dyskryminacji z powodu rozmiaru ciała.
O autorkach:
Natalia Skoczylas – prawniczka, ekspertka antyprzemocowa i antydyskryminacyjna oraz Urszula Chowaniec – kulturoznawczyni i feministka działające jako Vingardium Grubiosa. Zostały umieszczone przez „Wysokie Obcasy” na liście Śmiałe 2021 i wyróżnione w 2022 roku przez „Newsweek” tytułem wyjątkowych Polek, które próbują zmienić świat.
Duet Vingardium Grubiosa nominowany był również w plebiscycie Ofeminin Influence Awards (2022) oraz otrzymał tytuł Kobiety Roku Glamour (2022) w kategorii e-aktywizm. Natalia i Ula są także autorkami głośnego raportu „Nie myślała Pani o schudnięciu?” Doświadczenia grubych osób w kontakcie z ochroną zdrowia (2023).
O prowadzącej:
Zuzanna Kołodziejska-Smagała – doktora nauk humanistycznych i naukowczyni, obecnie związana z Uniwersytetem Wrocławskim. Zajmuje się głównie dziewiętnastowieczną literaturą i prasą polsko-żydowską, interesuje ją pogranicze kultur. Obecnie bada jak kulturowe pogranicze polsko-żydowskie ujawnia się w dyskursach o cielesności i seksualności.