czwartek, 18 lutego 2021
,19:00
Wrocławski Dom Literatury,
Wroclaw 50-107
„Gdy się tak człowiek wsłuchał i wdumał, to ciarki mu przechodziły po plecach – dom żył, niemal samodzielnie, nikt tu nie ogarniał całości, nie zarządzał, nie kontrolował. I jeszcze się z tego cieszyli…” Tym cytatem, zapraszamy na spotkanie autorskie wokół naszej lutowej premiery – powieści Eugeniusza Dębskiego „Kogel-Nobel”
W czwartek 18 lutego w Klubie Proza z autorem o książce rozmawiać będzie Irek Grin.
Czas: czwartek 18 lutego 2021, godz. 19.00
Spotkanie transmitowane będzie na żywo z klubu Proza, a obejrzeć je będzie można na facebookowych kanałach Wydawnictwa Warstwy, Wrocławskiego Domu Literatury, Wrocławia Miasta Literatury i Klubu Proza (albo tutaj, na wydarzeniu).
O książce:
Wartka akcja, piętrzące się intrygi i gorzki humor – w swojej najnowszej powieści „Kogel-Nobel” Eugeniusz Dębski mierzy się z mechanizmami rządzącymi światem literatury. „Polski autor jest wnikliwym i krytycznym obserwatorem rzeczywistości, badaczem postaw ludzkich w sytuacjach skrajnych, niestandardowych, będących wyznacznikiem i wzorcem postaw całych społeczeństw. Nagroda należy mu się za krytyczne, nowatorskie i przekonujące ukazanie skutków pożerającej ludzi żądzy władzy, która prowadzi do degrengolady, upadku systemu wartości i zaniku podstawowych cech ludzkich” – tak miało brzmieć uzasadnienie werdyktu Szwedzkiej Akademii przyznającej Literacką Nagrodę Nobla wrocławskiemu pisarzowi Franzowi Kellerowi. Niecodzienna sytuacja, w jakiej znalazł się nieznany szerzej autor, jest zaczątkiem wielu zagadkowych intryg i mniej lub bardziej poważnych zdarzeń, które dobrze znanemu polskim czytelnikom pojęciu „tragedii sztokholmskiej” nadają zupełnie nowe znaczenie…
A tędy do książki:
http://www.wydawnictwowarstwy.pl/products/1759
O autorze:
Eugeniusz Dębski – urodzony w 1952 roku w Truskawcu, który w wieku 6 lat porzucił, przenosząc się do Bytomia. Po maturze rozpoczął studia we Wrocławiu i już nigdzie się nie wybiera. W przystępie złego humoru myśli o sobie, że nie ma ojczyzny, w przystępie dobrego – że ma kilka. Debiutował w 1984 roku opowiadaniem w miesięczniku „Fantastyka”, dziś ma na koncie blisko trzydzieści powieści, ponad sto opowiadań i tłumaczenia około trzydziestu książek z języka rosyjskiego. Członek Stowarzyszenia Pisarzy Polskich, wieloletni prezes wrocławskiego oddziału SPP, stypendysta AD 2020 Urzędu Miasta Wrocławia, laureat Śląkfy i Srebrnej Muszli, nominowany do Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus.