czwartek, 5 grudnia 2024
,18:00
Serdecznie zapraszamy na spotkanie z uwielbianym przez wszystkich Profesorem Leszkiem Pułką wokół książki jubileuszowej, stworzonej właśnie dla niego: „Co Pan na to, Panie P.?” W wydarzeniu wezmą udział również redaktorzy pracujący nad publikacją: Patrycja Rozbicka oraz Wiesław Gołuch. Jak pisał redaktor Mariusz Urbanek, który poprowadzi spotkanie: „Było przyjemnością pracować nad tą książką. I koszmarem konieczność trzymania jej do końca w tajemnicy, żeby Pan P. nie dowiedział się za wcześnie”.
—
📌 czas: 5 grudnia, godz. 18:00
📌 miejsce: Klub PROZA | Wrocławski Dom Literatury (Przejście Garncarskie 2)
Wstęp wolny!
📶 Spotkanie będzie transmitowane online na fanpejdżach Wrocławskiego Domu Literatury, Wrocław Miasto Literatury i Klubu Proza.
📚 Książkę można kupić na stronie Wydawnictwa Uniwersytetu Wrocławskiego: https://tiny.pl/606cw8kz
—
O książce:
Dziękując za lata wspaniałych doświadczeń współpracownicy i przyjaciele profesora Leszka Pułki z Instytutu Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej UWr zaplanowali niezwykłą niespodziankę. CO PAN NA TO PANIE P.? to fascynująca podróż przez różnorodne aspekty życia i twórczości profesora Leszka Pułki.
Rozdział „O Panu P.” przedstawia profesora i jego działalność z różnych perspektyw, od czasów studenckich po współczesność, ukazuje jego wszechstronność oraz nieustające zainteresowanie codziennością w różnych aspektach.
Części „Kultura” i „Komunikacja” zawierają artykuły podejmujące problematykę od badań nad praktyką fact-checkingu i brandingiem, aż po rozważania na temat przestrzeni miejskiej, polskiej emigracji, kultury, sztuki oraz retrospekcji historycznych.
Rozdział „Co Pan na to Panie P.? Pytają znajomi z Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu” przynosi prace plastyczne i komentarze artystów związanych z drugą, obok Uniwersytetu Wrocławskiego, uczelnią ważną w naukowej biografii profesora Leszka Pułki.
„Zbiór nie tylko wpisuje się w charakter księgi jubileuszowej, ma także walor naukowy i poznawczy, który okraszony został, zgodnie z obietnicą zawartą w tytule, także sztuką i twórczością literacką oraz kulturalną jego autorów.”
Z recenzji dr hab. Katarzyny Konarskiej
„Teksty zawarte w publikacji są napisane interesująco, są pracami oryginalnymi
i podejmują […] ważne tematy dla współczesnych badań medioznawczych.”
Z recenzji prof. dr. hab. Kazimierza Wolnego-Zmorzyńskiego
—
O autorze:
Leszek Pułka – doktor habilitowany, profesor UWr
Poeta, krytyk literacki i teatralny, dziennikarz, historyk literatury, kulturoznawca, medioznawca. Związany w studenckim środowisku polonistycznym UWr z Lotharem Herbstem oraz Kołem Naukowym Polonistów, którego był prezesem pod koniec lat 70. XX w. Wydawca i współorganizator dystrybucji niezależnych publikacji Biblioteki Agory. Debiutował w obiegu niezależnym tomem Defekty fetysza (1979). Od października 1979 r. zatrudniony w UWr – najpierw w Zakładzie Teorii Kultury i Sztuk Widowiskowych Instytutu Filologii Polskiej, od 2005 r. w Instytucie Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej. Wykładał i prowadził zajęcia w Dolnośląskiej Szkole Wyższej, wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta, na Uniwersytecie Humanistycznym SWPS, Emst-Moritz-Arndt Universität Greifswald (Niemcy) oraz Università degli Studi we Florencji (Włochy). Współpracował z uniwersytetami Lipska, Lizbony, Rzymu, Berlina i Madrytu. Uczy m.in. projektowania komunikacji, krytyki teatralnej, semiotyki kultury popularnej oraz creative writing, prowadzi warsztat komentatora prasowego i projektowania przestrzeni marki.
Zainteresowania naukowe: popkultura, literatura i kultura elitarna, przemiany odbiorców i odbioru kultury mediów, ekologia, komunikacja wizerunkowa, design.
—
Goście i współredaktorzy książki:
Patrycja Rozbicka – doktora, wrocławianka, podróżniczka, realistka. Od wielu lat związana z Instytutem Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Wrocławskiego, początkowo jako studentka, doktorantka, obecnie jako wykładowca akademicki. Zajmuję się sprawami międzynarodowymi i studiami w języku angielskim w IDKiS.
Wiesław Gołuch – profesor sztuk plastycznych, rysownik, grafik, wykładowca komunikacji medialnej, związany z Akademią Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu.
—
O prowadzącym i współredaktorze publikacji:
Mariusz Urbanek – zastępca dyrektora Wydawnictwa Uniwersytetu Wrocławskiego, felietonista i redaktor miesięcznika „Odra”. Autor biografii m.in. Leopolda Tyrmanda (Zły Tyrmand), Bolesława Wieniawy-Długoszowskiego (Szwoleżer na Pegazie), Stefana Kisielewskiego (Kisiel), Jerzego Waldorffa (Ostatni baron Peerelu) Władysława Broniewskiego (Miłość, wódka, polityka), Jana Brzechwy (Brzechwa. Nie dla dzieci), Juliana Tuwima (Wylękniony bluźnierca), Kornela Makuszyńskiego (O jednym takim, któremu ukradziono słońce). Ostatnio wydał biografię twórcy „Przekroju” – Marian Eile, Poczciwy cynik z „Przekroju”.