sobota, 2 grudnia 2023
,16:00
Wydawnictwo Karakter i Wrocławski Dom Literatury serdecznie zapraszają na spotkanie z Olgą Drendą, które odbędzie się w klubie Proza w sobotę, 2 grudnia, o godz. 16:00 😂. Z autorką o jej najnowszej książce „Słowo humoru” porozmawia Michał Nogaś 😅.
Żarty się skończyły?
Komu i z czego wolno się śmiać? Czy satyra rysowana grubą kreską jest jeszcze możliwa? Jak długo żyją memy?
Autorka Duchologii polskiej bierze na swój antropologiczny warsztat poczucie humoru. W błyskotliwym eseju przygląda się różnym odsłonom i kontekstom dowcipu, ironii, abstrakcji i nonsensu – od mowy ezopowej w czasach PRL-u, przez twórczość sceny kabaretowej, po język reklam z początku transformacji, stand-up, memosferę i cenzopapę.
Drenda zastanawia się nad związkami humoru z polityką, bo kiedy wkoło jest wesoło, łatwo przymknąć oko na to, że żart z ekstremisty stał się nagle żartem ekstremisty. Pokazuje też, że śmiech może budować poczucie solidarności, a suchary bywają krzepiące.
😃Czas: sobota 2 grudnia, godz. 16.00
😄Miejsce: Proza | Wrocławski Dom Literatury (Przejście Garncarskie 2)
😁Wstęp wolny
Przy okazji spotkania będzie można kupić książkę „Słowo humoru” i otrzymać autograf autorki. Wydarzenie będzie również transmitowane online 😃😄😁.
O autorce:
Olga Drenda – urodzona w 1984 roku pisarka, eseistka, tłumaczka. Absolwentka etnologii i antropologii kultury UJ. Autorka książek „Duchologia polska. Rzeczy i ludzie w latach transformacji”, „Wyroby. Pomysłowość wokół nas” (za którą otrzymała nominację do Paszportów Polityki i Nagrodę Literacką Gdynia w kategorii esej) oraz rozmów „Czyje jest nasze życie” (wspólnie z Bartłomiejem Dobroczyńskim) i „Książka o miłości” (wspólnie z Małgorzatą Halber), a także tekstów do antologii „Delfin w malinach, Prognoza niepogody” i „Hourras et désarrois. Scènes d’une guerre culturelle en Pologne”. Autorka esejów towarzyszących wystawie „Marzenia wiosenne” (Galeria Biała, Lublin) i fotografiom Łukasza Rusznicy z cyklu „Subterranean River”. Od 2013 roku prowadzi facebookową stronę Duchologia poświęconą widmom epoki transformacji. Z Jackiem Paśnikiem prowadzi podcast Dziś.
O prowadzącym:
Michał Nogaś – dziennikarz „Gazety Wyborczej”, w latach 2000–2016 związany z Programem III Polskiego Radia, a od 2020 z Radiem Nowy Świat. Twórca i gospodarz audycji Czytał Michał Nogaś w Radio Nowy Świat. Autor książki „Z niejednej półki. Wywiady”, zbioru rozmów z pisarkami i pisarzami z całego świata.