wtorek, 18 marca 2025
,19:00
Ryszard Kaja – malarz, scenograf, grafik i autor słynnej serii „Polska” składającej się ze stu sześćdziesięciu trzech plakatów, które artysta stworzył w ciągu siedmiu lat swego życia. Nie ma chyba osoby, która nie znałaby jego prac albo choć raz nie widziała któregoś z plakatów turystycznych przedstawiających m.in. Bałtyk, Podlasie, Tatry, Śnieżkę czy Wrocław Nadodrze.
We wtorek 18 marca spotkamy się z Beatą Szady, reporterką i autorką książki „Polska według Ryszarda Kai” (Wydawnictwo Czarne), by poznać historię niezwyczajnego twórcy, który jak nikt inny potrafił namalować nam Polskę, i by porozmawiać o kraju utkanym z całkiem zwyczajnych scen i sytuacji.
Spotkanie z autorką poprowadzi red. Jacek Antczak.
Czas: wtorek 18 marca, godz. 19.00
Miejsce: Klub Proza, Przejście Garncarskie 2
Wstęp wolny
Podczas spotkania będzie można zakupić książkę i zdobyć podpis autorki, o co zadba krainaksiazek.pl
Wydarzenie będzie transmitowane na profilach FB Wrocławskiego Domu Literatury, Wrocławia Miasta Literatury UNESCO i Prozy.
O książce:
Lubił powtarzać, że wychował się w domu pełnym kolorów. Palił dużo i gdzie popadnie. Miał w zwyczaju maczać zabrudzony pędzel w kawie, gdy malował. Uwielbiał kiczowate przedmioty, ale także – tradycyjne chińskie meble. Czuł żal do systemu i prawa, że nie mógł adoptować dzieci. Nigdy nie nazywał siebie plakacistą, zawsze malarzem. A przecież to seria Polska – sto sześćdziesiąt trzy plakaty powstałe w siedem lat – jest najbardziej znanym dziełem Ryszarda Kai. Została wymyślona jako prywatne opowiadanie artysty o kraju, który kochał, choć równocześnie się z nim zmagał.
Beacie Szady udało się stworzyć portret podwójny. Łączy sylwetkę Ryszarda Kai ze zbiorem reportaży inspirowanych serią Polska. Znajdziemy tu zwierzęta biorące udział w corocznej procesji, najbardziej polskie owoce, zagubione śledzie od namiotu, przydrożne groby i pasażerów uciekających przed kontrolerami biletów. Wszystkie teksty krążą wokół bliskiego Kai słowa: banał. Za jego pomocą autorka opowiada o Polsce: z humorem, dociekliwie, angażująco. I podobnie jak słynnemu artyście, także Beacie Szady udaje się zachwycić odbiorców zwyczajnością, która nas otacza.
O autorce:
Beata Szady – dziennikarka i wykładowczyni akademicka. Autorka książek reporterskich „Ulica mnie woła. Życiorysy z Limy”, „Wieczny początek. Warmia i Mazury” oraz „Polska według Ryszarda Kai”. Pomysłodawczyni dwóch antologii: reportażu latynoamerykańskiego „Dziobak literatury” i tekstów Leili Guerriero „Nitrogliceryna niepokoju”. Najczęściej publikuje w „Piśmie”.
O prowadzącym:
Jacek Antczak – od 20 lat pracuje jako reporter, dziennikarz, redaktor (kolejność nieprzypadkowa). Z wykształcenia kulturoznawca i – prawie –filolog polski. Pracował w przeróżnych rolach, pełnił wiele funkcji redaktorskich: w Telewizji Wrocław, Radiu Kolor, Gazecie Wyborczej Wrocław i najdłużej w Słowie Polskim, Gazecie Wrocławskiej. Uczy dziennikarstwa na UWr. Jego mistrzynią i autorytetem zawodowym pozostaje niezmiennie Hanna Krall. A poza tym… przez wiele lat pisał i komponował ballady dla zespołu Wolny Wybór oraz wymyślił i szefował Ogólnopolskiemu Festiwalowi Piosenki Studenckiej „Łykend”. Wydał kilka książek, ostatnio biografię Adama Wójcika.