środa, 23 kwietnia 2025
,18:00
W czwartek 10 kwietnia do sprzedaży trafił szósty numer „Notatnika Literackiego”. Najnowszy zeszyt traktuje o nagrodach literackich, które – jak pokazują rozmaite dyskusje toczone w przestrzeni publicznej – wciąż niezmiernie elektryzują. My na łamach NL o nagrodach rozmawiamy (między innymi z Krzysztofem Siwczykiem, przewodniczącym jury Nagrody Literackiej Nike), o nagrodach piszą dla nas pisarki i pisarze (między innymi Edward Pasewicz, Joanna Mueller i Jul Łyskawa), wreszcie nagrodom się przyglądamy i je liczymy – ile ich mamy, kto i ile na nie wykłada, kim są osoby decydujące o ich przyznawaniu. Czy gremia jurorskie zdominowane przez mężczyzn także mężczyzn nagradzały? I jaka zmiana nastąpiła (jeśli w ogóle nastąpiła), gdy w kapitułach zaczęły liczniej zasiadać kobiety?
Tak, o nagrodach dyskutować można długo. Pierwszy raz w krótkiej historii naszego pisma spotkaliśmy się z sytuacją, kiedy osoby chcące zabierać głos musieliśmy stopować – bo jednak objętość numeru nie może wymknąć się spod kontroli. Wtedy jednak już wiedzieliśmy, że spotkanie premierowe musi być kontynuacją dyskusji rozpoczętych na łamach „Notatnika”. I tym oto sposobem w środę 23 kwietnia zapraszamy was na dwie dyskusje, które są właśnie przedłużeniem/kontynuacją naszych tekstów.
◾ 18.00 A może jednak kara?
Z Joanną Mueller (autorką tekstu „Selfiaki ze ścianki”, laureatką Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius) i Anną Marchewką (która napisała tekst „Zasłużyłaś sobie”, juroruje zaś w Nagrodzie im. Wisławy Szymborskiej czy Nagrodzie Wielkiego Kalibru) o tym, kiedy nagroda literacka staje się karą, czy jurorki i jurorzy aby na pewno nagradzają i jakie są emocjonalne konsekwencje udziału w nagrodowym festiwalu rozmawiać będzie Waldek Mazur i Agnieszka Wolny-Hamkało z redakcji „Notatnika”.
◾ 19.30 Nagrody: tak czy nie?
Jerzy Jarniewicz, który niemal przez dwie dekady zasiadał w jury Nagrody Literackiej Gdynia, laureat między innymi Nike, Silesiusa czy Tuwima, na łamach naszego pisma podjął się dość niewdzięcznej roli obrony idei stojącej za nagrodami literackimi (sam określa je mianem „chłopca do bicia”). Z kolei Agnieszka Budnik, krytyczka literacka, prowadząca podcast Raport z literatury, w swoim tekście te nagrody podgryza, kwestionując ich sens, dostrzegając szkodliwość. Które z nich ma rację? A może, jak głosi ludowe przysłowie, racja leży po środku? To sprawdzą prowadzący spotkanie z Budnik i Jarniewiczem Irek Grin i Emilia Konwerska z redakcji „Notatnika”.
📌 Czas: środa 23 kwietnia, godz. 18.00
📌 Miejsce: Proza | Wrocławski Dom Literatury
Wstęp wolny
Spotkanie będzie okazją do kupienia numerów „Notatnika Literackiego” w promocyjnych cenach. Nie tylko tego najnowszego.
———————————————
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.